Zabawy z procentami

8020FOTO

Jeśli czytasz BIZNES BEZ STRESU, z pewnością doskonale wiesz, na czym polega Zasada Pareta. Na wszelki wypadek przypominam, że zgodnie z nią 20% twojego wysiłku daje 80% efektów. Wynika stąd wniosek, że podstawą sukcesu jest skupianie się na tym, co przynosi największe profity. Zarówno materialne, jak i niematerialne.

Shawn Blanc postanowił przeprowadzić spekulację myślową polegającą na podnoszeniu Zasady Pareta do kolejnych potęg, a wynik swoich dociekań przedstawił we wpisie „What’s Your Minimum Effective Dose?” [shawnblanc.net].

Zauważ, że jeśli masz czas i jesteś w stanie w pełni zrealizować wszystkie swoje plany, to 100% twojego wysiłku da 100% zamierzonego efektu:

8020FOT1

Jednak zawsze trzeba od czegoś zacząć, więc najpierw zajmij się tą częścią pracy, która przyniesie ci największy efekt. Właściwy wybór tego, co zrobisz w pierwszej kolejności, jest znacznie ważniejszy od ilości „odwalonej roboty”. Zgodnie z Zasadą Pareta 20% wysiłku może ci przynieść aż 80% efektu:

8020FOT2

A co by było, gdybyś jeszcze raz zastosował Zasadę Pareta – to znaczy z poprzednio wybranych 20% wysiłku wybrał 20%, żeby osiągnąć 80% efektu z poprzednio oczekiwanej 80-procentowej części całkowitego efektu? Jak łatwo policzyć, „Pareto do kwadratu” sprawi, że 4% wysiłku da ci 64% efektu:

8020FOT3

Zastosowanie tej reguły po raz trzeci, czyli kolejne wyselekcjonowanie 20% wysiłku dającego największy efekt prowadzi do szokującego rezultatu: do realizacji ponad połowy twoich planów, wystarczy niespełna JEDEN PROCENT twojego wysiłku!

8020FOT4

Oczywiście wybór kierunku działania przynoszącego największy efekt nie jest wcale taki łatwy, ponieważ nie znasz przyszłych okoliczności, które będą dla ciebie wsparciem lub przeszkodą. Jedno jest jednak pewne – odrobina odpowiednio skupionego wysiłku może odmienić twoje życie.

Wstań więc z łóżka, rusz tyłek z kanapy i zrób coś rozsądnego. Załatw choć jedną sprawę.

W ten sposób zapewnisz sobie ponad połowę sukcesu!

Jedna myśl w temacie “Zabawy z procentami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.