Teraz! wybory

Teraz! wybory

Niespodzianka!

Jeszcze przed premierą mojej książki „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” udostępniam jej dodatkowy 16. rozdział „Teraz! wybory”. Plik PDF możesz znaleźć tu: Teraz3.pl.

Rozdział ten podpowiada, jak postawić krzyżyk na karcie do głosowania, żeby potem nie żałować swojej decyzji. A oto fragment tego tekstu:

Badanie przeszłości kandydatów dostarcza wielu niezbędnych informacji na ich temat, jednak równie ważna jest ocena, jak się zachowują dziś. Jaki charakter mają ich wypowiedzi i jak odnoszą się do innych ludzi. W ostatnich latach w dziedzinie stosunków międzyludzkich politycy podzielili się na dwa obozy. Istnieje spora, jednak z roku na rok malejąca, liczba osób (dżentelmenów i dam), które okazują szacunek oponentom, nie stosują ataków osobistych i w polemice posługują się danymi, które można łatwo sprawdzić w niezależnych źródłach.

Niestety diabeł demagogii opętał liczne grono aktorów występujących na polskiej i światowej scenie politycznej. Opętał i przemienił w trolli, dla których wyborca jest tylko narzędziem. Nie liczy się budowanie długotrwałej więzi opartej na zaufaniu, ponieważ chodzi jedynie o zwycięstwo w najbliższych wyborach. Dlatego pierwszym i najważniejszym celem trolla jest zdyskredytowanie konkurentów. Tu nie ma litości – każda broń jest dobra i każda forma ataku dopuszczalna. Tu skuteczność uświęca środki – im więcej krwi przeciwnika popłynie z ekranu telewizora, tym lepiej.

Drugim celem trolla jest udekorowanie się sztuczną reputacją. Bo troll nie musi mieć prawdziwej, dobrej reputacji – nie jest mu ona potrzebna. Troll stawia rusztowanie i rozwiesza na nim płachty z pseudofaktami i nic nieznaczącymi liczbami, których wiarygodności nie da się sprawdzić. Sto milionów, pięćset bilionów, spadek o siedemdziesiąt procent – to ślepaki, którymi strzela do ciebie licząc, że się przestraszysz. A twój umysł – nie radząc sobie bez kartki papieru z dużymi liczbami i złożonymi obliczeniami – odbiera je jako świadectwo kompetencji osoby je przytaczającej. Niesłusznie. Wyłącz w swojej głowie automat akceptujący duże liczby. Jeśli jakieś dane wydają się bełkotem, to pewnie nim są. Albo kryje się za nimi zupełnie inna prawda. Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka. Pamiętaj o tym, gdy ktoś będzie cię bombardował pogłowiem świń lub spadkiem polskiego eksportu turbolinek do Konga o 238%.

Jedna myśl w temacie “Teraz! wybory

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.