Ile waży projekt?

Dzisiaj mam tak smakowity wpis, że aż żal go marnować, gdy połowa czytelników BIZNESU BEZ STRESU odłączyła się od internetu. Rozkoszują się śpiewem ptaków i szumem fal…

Pozostaje mi więc zadedykować te zdumiewające spostrzeżenia tym, którzy pozostali na posterunku.

Wszystko w przyrodzie jest w coś zapakowane. Po co? Żeby się nie rozsypało i dotarło w nienaruszonym stanie do punktu docelowego. Zakupy w torbie, telewizor w wielkim kartonowym pudle, grzyby w wiaderku i tak dalej, i tak dalej.

Całkowita masa towaru z opakowaniem (brutto) jest sumą masy towaru bez opakowania (netto) i masy samego opakowania (tara). Cała sztuka polega na tym, żeby opakowanie było jak najlżejsze, ale żeby jednocześnie zapewniało bezpieczeństwo temu, co znajduje się w środku.

Opakowaniem każdego projektu jest jego dokumentacja. Służy ona temu, żeby przedsięwzięcie się nie wykoleiło i dało oczekiwane rezultaty. I w tym przypadku „opakowanie” mierzone czasem poświęconym na biurokrację powinno być jak najlżejsze.

W październiku 2011 roku przedstawiono wyniki eksperymentu („PEO GCS Baseline Program Timeline Analysis”), za pomocą którego policzono, ile waży biurokratyczne opakowanie dużego programu pozyskiwania nowego pojazdu bojowego dla armii amerykańskiej. Po przeanalizowaniu ścieżek krytycznych przedsięwzięcia okazało się, że ten hipotetyczny projekt trwałby:

  1. 16 lat i 6 miesięcy, gdyby jego efektem było wdrożenie pojazdu do służby zgodnie z procedurą stosowaną przez wojskowych urzędników.
  2. 11 lat i 5 miesięcy, gdyby skupiono się tylko na pracach inżynierskich: zaprojektowaniu, skonstruowaniu i przetestowaniu pojazdu.
  3. 10 lat, gdyby skupiono się się tylko na biurokracji, a w efekcie nie powstałby żaden pojazd.

Konkluzja raportu jest tragikomiczna:

Wszystkim się wydaje, że kluczem do skrócenia czasu trwania projektów jest optymalizacja procesu projektowania, konstruowania i testowania produktu. Tymczasem to biurokracja towarzysząca przedsięwzięciom, a nie praca konstruktorów, wyznacza terminy realizacji poszczególnych etapów.

Co o tym sądzisz?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.