Państwo

Weźmy pod uwagę grupę ludzi świadomych istnienia konfliktów międzyludzkich i poszukujących sposobu wyjścia z tej sytuacji. Załóżmy, że proponuję następujące rozwiązanie: w przypadku każdego sporu, włączając w to spór ze mną, moje zdanie będzie rozstrzygające. Będę ostatecznym sędzią, kto, co i kiedy posiada i kto, w związku z tym, ma rację w przypadku każdej różnicy zdań. W ten sposób nasza społeczność uniknie konfliktów albo będą one sprawnie rozstrzygane.

Jaka byłaby szansa, że wszyscy zgodzą się na tę propozycję?

Podejrzewam, że ZEROWA. Zdecydowana większość ludzi uznałaby ten pomysł za absurdalny, a mnie za szaleńca, któremu przydałby się psychiatra. Każdy natychmiast dostrzegłby, że taki sposób funkcjonowania zagrażałby jego życiu i mieniu. Dlaczego? Ponieważ pozwalałby mi prowokować konflikty i rozstrzygać je na swoją korzyść. W ten sposób wszyscy by się wyrzekli swoich praw do życia i własności, a nawet do ich pozorów. Mogliby żyć i posiadać tylko wtedy, gdybym to ja im na to pozwolił. W ostatecznym rozrachunku tylko ja miałbym prawo do życia i posiadania wszystkiego.

A jednak – i w tym tkwi zagadka – to bez wątpienia szalone rozwiązanie jest rzeczywistością. Gdziekolwiek nie spojrzysz, zostało wdrożone w postaci instytucji Państwa. To Państwo jest ostatecznym sędzią w przypadku każdego konfliktu. Od jego wyroków nie ma odwołania. Jeśli wchodzisz w spór z Państwem, z jego przedstawicielami, to Państwo i jego przedstawiciele orzekają, kto ma rację, a kto nie. Państwo ma prawo cię opodatkować. W ten sposób decyduje, jak dużo możesz posiadać, co oznacza, że twoja własność istnieje tylko na papierze. Państwo może stanowić prawa, więc całe twoje życie jest na jego łasce. Może wydać na ciebie wyrok śmierci, nie chroniąc twojego życia i własności, ale chroniąc siebie i cokolwiek samo uznaje za „ochronę” i „swoją własność”.

Fragment z „A Short History of Man” Hansa-Hermanna Hoppe. Całość i inne pozycje o zbliżonej tematyce i wymowie można bezpłatnie pobrać z Mises Institute Library.

Co o tym sądzisz?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.