Celnik

Znowu postanowiłem zmienić znaczenie słowa. Tytułowy „celnik” to „człowiek zmierzający do celu”, czyli bohater książki „The On-Purpose Person. Making Your Life Make Sense” Kevina W. McCarthy’ego („Celnik, czyli jak nadać sens swojemu życiu”).

Ludzie są różni – jedni niemalże od urodzenia wiedzą, po co pojawili się na tym świecie, inni błądzą przez całe życie i umierają nie znalazłszy niczego, co skłoniłoby ich do opuszczenia kanapy przed telewizorem. Między tymi dwiema krańcowymi postawami istnieje całe spektrum osób, które znalazłyby swoje powołanie, gdyby ktoś im powiedział, że jest to możliwe. Kevin W. McCarthy uznał, że obudzenie uśpionych „celników” jest jego życiową i biznesową misją.

Książka opowiada o procesie znajdowania sensu w życiu, co wcale nie jest równoznaczne z tym, co zwykle nazywamy sukcesem. Wielkim pieniądzom, karierze zawodowej czy rzemieślniczej perfekcji nierzadko towarzyszy dojmująca pustka wewnętrzna, a skromne, niewystawne istnienie w cieniu świateł wielkiego miasta bywa bogatą i przynoszącą spełnienie niepowtarzalną przygodą.

Jeśli potrzebujesz inspiracji do znalezienia głębszego sensu w swoim działaniu, może właśnie „Celnik” będzie tym impulsem, który skieruje cię na właściwe tory. Ja tymczasem, dla zachęty, przytoczę kilka interesujących cytatów.


Profesor wskazał na wiszący na ścianie plakat, na którego środku widniał włącznik światła. „Włączony włącznik światła jest symbolem Celnika. Przypomina, że albo dążymy do jakiegoś celu, albo nie – trzeciej możliwości nie ma. Za każdym razem, gdy przełączasz włącznik światła, zastanów się, czy jesteś Celnikiem czy Bezcelnikiem? A potem, w zależności od odpowiedzi, złóż sobie gratulacje lub skoryguj swoje postępowanie.”

„Cel jest energią napędzającą twoją duszę,” – kontynuował Profesor. – „Odkryj swój cel, rozpocznij celowe działanie, a waga i znaczenie twojego życia zaczną błyszczeć jak żarówka podłączona do źródła zasilania.”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 394)


„Profesorze,” – zapytał – „jaki jest mój cel?”

„Och!” – ponownie roześmiał się Profesor. „Widzisz – chcesz, żeby ludzie tacy jak ja zdefiniowali twój cel. To tak nie działa! Inni mogą zadawać ci pytania pomocnicze i przekazywać informację zwrotną, żebyś mógł lepiej zrozumieć samego siebie. Ale odkrycie własnego celu leży w stu procentach w zakresie twojej odpowiedzialności. Mniejszy procent oznacza usiłowanie przypodobania się innym. To wzorzec, który cię do mnie sprowadził. Moja obietnica polega na pokazaniu ci metody odkrywania, a nie tego, co sam odkryjesz. I nigdy nie powiedziałem, że będzie to łatwe.”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 411)


Każde pragnienie, które zapisałeś na liście, walczy z pozostałymi o twoje zasoby, czas, energię i talent.

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 629)


„Bycie całkowicie uczciwym wobec siebie jest bardzo dobrym ćwiczeniem.” – dr Zygmunt Freud

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 744)


Mój dzień kieruje mną, a przecież to ja powinienem kierować moim dniem.

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 897)


„Kiedy wyartykułujesz w końcu swój cel, zdasz sobie sprawę, że minione lata twojego życia zostają zbawione jako lata zainwestowane. Nie są latami straconymi, ale latami nadającymi kształt twojej osobowości niezależnie od tego, w jaki sposób je przeżyłeś. Masz zatem wybór. Czy chcesz pogrążyć się w żalu, czy wznieść i nadać cel swojemu życiu?”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1036)


„Skup się na działaniach jednoznacznie służących twojemu celowi. I wykonaj je. Z premedytacją inwestuj więcej czasu w te najistotniejsze, ignorując całą resztę, która cię rozprasza. Łatwo jest zboczyć z właściwej drogi, ale po co tracić czas na błahostki?”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1056)


„Powiedziałeś: ‚spędzać czas’. To skłania nas do dokonania rozróżnienia. Ludzie biznesu lubią mówić: ‚czas to pieniądz’. Oznacza to przypisanie czasowi wartości. Celnicy inwestują swój czas zamiast go spędzać.”

Perry kontynuował wyjaśnienia, „Inwestowanie jest związane z przyszłym zyskiem. Natomiast spędzanie z bieżącą konsumpcją. Po co spędzać czas, skoro może on zostać zainwestowany?”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1092)


„Czyż nasza przeszłość nie determinuje naszej przyszłości?”

„Dobre pytanie! Możliwość wyboru to władza. Wcześniejsze decyzje mogą w istocie przyczynić się do powstania życiowego długu. Jednak celowe działanie może przyspieszyć spłatę tego zobowiązania.”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1120)


„Jesteś ludzką istotą, a nie ludzką robotą.”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1343)


„Unikaj słowa „powinienem”. Implikuje ono potrzebę akceptacji ze strony innej osoby. Niesie również w sobie poczucie winy.”

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1356)


Bycie 100-procentowym Celnikiem jest niemożliwe; uwolnij się więc ze szponów perfekcjonizmu i zacznij podążać drogą stałego doskonalenia się – rok po roku.

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1500)


„Każdy z nas dysponuje niezwykłym, drzemiącym w nim potencjałem. Celnik przyjmuje na siebie osobistą odpowiedzialność za odkrycie swoich unikalnych zdolności i cech oraz angażuje je do realizacji pozytywnej misji. Cały czas widzę na tej uczelni studentów, którzy gonią za marzeniami swoich rodziców, zamiast zająć się swoimi własnymi. Oczekiwania innych ludzi mogą być źródłem użytecznych informacji, ale każdy z nas jest odpowiedzialny za określenie własnego kursu żeglugi poprzez życie.

Kevin W. McCarthy „The On-Purpose Person” (Amazon Kindle location 1940)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.