Mądry, głupi i zły

W swojej książce „Necessary Endings. The Employees, Businesses, and Relationships That All of Us Have to Give Up in Order to Move Forward” („Konieczne zakończenia. Pracownicy, firmy i związki, z których każdy z nas musi zrezygnować, żeby móc iść do przodu”) dr Henry Cloud wyróżnia trzy kategorie ludzi i wskazuje, jaką taktykę należy wobec nich stosować, gdy ich postawa lub zachowanie jest dla ciebie nie do zaakceptowania:

  • Człowiek mądry w konfrontacji z rzeczywistością koryguje swoje zachowanie, żeby skutecznie osiągać dobre wyniki w zmieniających się okolicznościach. Jest otwarty na sugestie i krytykę oraz na oferowaną pomoc. Z taką osobą możesz otwarcie rozmawiać o problemach w waszych stosunkach i oczekiwać, że postara się wyeliminować to, co cię drażni (oczywiście w granicach rozsądku).
  • Człowiek głupi w konfrontacji z rzeczywistością usiłuje ją zaklinać, nie przyjmować jej do wiadomości i obwiniać wszystkich, tylko nie siebie, o zaistniałe problemy. Zaczyna się bronić lub atakować, więc partnerska rozmowa nie ma żadnego sensu. Takiej osobie należy wyznaczyć jasne granice dopuszczalnego postępowania i określić konsekwencje ich przekroczenia. A potem… albo cieszyć się korektą zachowania, albo bezwzględnie egzekwować ustalony porządek, co niestety może skończyć się rozstaniem, gdy przypadek okaże się beznadziejny.
  • Człowiek zły chce cię skrzywdzić. Przeciwko takiej osobie musisz wytoczyć najcięższe działa, nasłać na nią prawników albo wykorzystać swoje inne atuty, aby dobitnie dać jej do zrozumienia, że „nie z tobą takie numery”.

Oczywiście powyższe kategorie nie są rozłączne – ten sam człowiek może w różnych sytuacjach okazywać się mądry, głupi lub zły. Cała sztuka polega na rozpoznaniu, z kim masz w danym przypadku do czynienia, ale krótka wymiana zdań pozwala łatwo odróżnić mądrego od głupiego. Gorzej jest ze złym, który może być wilkiem przebranym w owczą skórę…

Najważniejsze jednak jest to, żebyś pamiętał, że ludzie są różni i twoja skuteczność zależy od umiejętności rozpoznawania tych różnic i dostosowywania do nich swojej taktyki postępowania.


Jeśli jesteś odpowiedzialną i kochającą osobą, masz tendencję do zakładania, że inni też są odpowiedzialni i kochający. Robią to, co należy, i biorą odpowiedzialność za swoje czyny, błędy i wyniki pracy. I troszczą się o los innych ludzi oraz o to, jaki wpływ na ten los mają ich własne działania. Tak jak ty, prawda? Prawda. Obchodzi cię przecież, jaki masz wpływ na bliźnich. Czy nie jest zatem logiczne, że wszyscy inni są podobni do ciebie i przejmują się tymi sprawami? Pewnie, że tak, ale tylko wtedy, gdybyś żył na Marsie.
Ale tu jest Ziemia. I jeśli zamierzasz odnieść sukces w życiu i biznesie, to musisz go odnieść tu, na tej planecie, a nie na Marsie. A prawda jest taka, że nie każdy Ziemianin jest taki jak ty. Nie każdy bierze za siebie odpowiedzialność i nie każdego obchodzą inni ludzie lub wasza wspólna misja. Co więcej, niektórzy są jeszcze gorsi i za cel stawiają sobie wyrządzenie ci krzywdy.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2027)


Nie mamy kryształowych kul, więc każdy z nas może zostać zaskoczony.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2041)


Nie możesz z każdym postępować w ten sam sposób.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2076)


Mądrzy ludzie uczą się na błędach i korygują swoje postępowanie.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2147)


Dojrzały człowiek stawia czoła wyzwaniom życia, a niedojrzały żąda, żeby to życie spełniało jego zachcianki.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2176)


Jeśli wyniki pracy lub postawa pracownika nie odpowiadają wymaganiom stanowiska, które ta osoba zajmuje, musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: naprawiam czy wymieniam?
(…)
Nie możesz naprawiać ludzi, którzy ignorują uwagi dotyczące ich postępowania, ponieważ w ich mniemaniu to nie oni stanowią problem.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2212)


Definicja „szaleństwa” to: powtarzanie tego samego zachowania i oczekiwanie różnych rezultatów.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2332)


Gdy ktoś nie bierze odpowiedzialności za swoje działania, zawsze wynikają z tego jakieś konsekwencje. Pytanie, kto cierpi z tego powodu? Zwykle, w przypadku osób ignorujących uwagi dotyczące ich postępowania, cierpi firma, zespół, szef, koledzy i rodzina.

Henry Cloud „Necessary Endings” (Amazon Kindle location 2397)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.