Zwolnij dziś kogoś!

Przeczytałem ostatnio dwie interesujące książki dotyczące prowadzenia niewielkich firm:

  • „Fire Someone Today” („Zwolnij dziś kogoś”) Boba Pritchetta;
  • „Rework” („Przeróbka”) Jason Frieda i Davida Hanssona.

Dziś parę słów o pierwszej z nich. Bob Pritchett zawarł w swojej książce własne doświadczenia związane z prowadzaniem firmy Logos Research Systems, Inc. Wbrew tytułowi autor nie skupia się na technikach wyrzucania pracowników, ale na różnych aspektach działania założyciela i szefa niewielkiego przedsiębiorstwa. Wśród rad zawartych w tej książce można znaleźć na przykład takie:

  • Czy powinieneś osobiście odwiedzać swoich klientów i dostawców? OCZYWIŚCIE.
  • Jaka jest najważniejsza cecha dobrego księgowego? PESYMIZM.
  • Co zrobić z dobrym pracownikiem, który jest dupkiem? ZWOLNIĆ GO!

Moim zdaniem warto zapoznać się z doświadczeniami Boba Pritchetta i z wnioskami, które z tych doświadczeń wyciągnął. A oto pierwszy cytat na zachętę (następnymi cytatami będę was katował przez najbliższy tydzień):

Jeśli jesteś założycielem lub szefem firmy, nie wystarczy, żebyś miał wizję. Musisz być jej głównym przekazicielem i entuzjastycznym krzewicielem. Musisz dzielić się swoją wizją zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i w jego otoczeniu. Nie ma znaczenia, czy masz charyzmę lub czy jesteś urodzonym sprzedawcą. Nic nie zastąpi twojej pasji i szczerości. W tym względzie nikt nie może ci dorównać. To ty jesteś najważniejszym sprzedawcą w swojej firmie niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy też nie. – Bob Pritchett „Fire Someone Today” (23)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.