Powodziowe GTD

Sytuacja powodziowa na południu Polski jest bardzo trudna, a miejscami dramatyczna.

W kryzysie takim jak ten, metoda GTD (Getting Things Done) Davida Allena nie jest potrzebna. W kryzysie priorytety są jasne, a Najbliższe Działania determinuje żywioł, który atakuje ludzi i ich dobytek. Kryzys wymusza skupienie się na ratowaniu tego, co da się jeszcze uratować i zabezpieczaniu tego, co jest zagrożone.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy sytuacja wraca do normy. Nieznajomość lub lekceważenie podejścia proponowanego przez Davida Allena powoduje, że w wielu przypadkach zostajemy tak samo głupi po szkodzie, jak i przed szkodą. GTD pozwala przekuć wiedzę o tym, co się stało, w konkretne działania zmniejszające ryzyko powtórzenia się klęski w przyszłości:

A oto powodziowa implementacja metody GTD:

  • Gromadzenie danych – póki woda nie opadła, póki nie załatano dziur w wałach przeciwpowodziowych, zbierz informacje, jakimi drogami nastąpił atak na twoją miejscowość.
  • Analiza danych – zgromadzone notatki, zdjęcia i inne materiały przejrzyj i podziel na to, co ma jedynie wartość archiwalną lub nadaje się do wyrzucenia, i to, co wymaga podjęcia jakichś działań. Dla każdego z tych przedsięwzięć zdefiniuj Wizję Sukcesu i co najmniej jedno Najbliższe Działanie.
  • Porządkowanie danych – to, co nadaje się do wyrzucenia, wyrzuć, materiały archiwalne przekaż do archiwum, a zdefiniowane Projekty i związane z nimi Najbliższe Działania umieść na odpowiednich listach, żeby ci nie umknęły.
  • Przeglądy tygodniowe – co tydzień uczciwie przeglądaj swoje listy, kontrolując postęp prac służących zabezpieczeniu twojej miejscowości przed ponownym atakiem żywiołu.
  • Realizacja – to najważniejsze. Samo spisanie Projektów i Najbliższych Działań nic nie załatwi. Trzeba wziąć się do roboty i konsekwentnie doprowadzić do końca wszystkie zamierzenia, nie zapominając o tym, że im więcej wody upłynie w rzece, tym ta woda będzie wydawała się mniej groźna.

Mam nadzieję, że tym razem lokalne społeczności nie odpuszczą i zmobilizują się do pracy oraz walki o jak najlepsze zabezpieczenie swojego miejsca na ziemi przed chuligańskimi wybrykami szalejących sił natury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.