Bankowość internetowa bez stresu

Do niedawna październik jednoznacznie kojarzył się z oszczędzaniem. Ostatnio stał się też miesiącem premier kolejnych wersji Ubuntu – najpopularniejszej, pieczołowicie przygotowywanej dla zwykłych ludzi, dystrybucji systemu operacyjnego Linux. W zadziwiający sposób te dwa październikowe skojarzenia prowadzą nas do tematu dzisiejszego wpisu, czyli bezpiecznej bankowości internetowej.

Ostatnio temat ten wywołał publicysta Washington Post Brian Krebs w artykule „Avoid Windows Malware: Bank on a Live CD”. Większość użytkowników nie chce, bądź nie może zrezygnować z Microsoft Windows jako podstawowego środowiska pracy. Niestety, niezależnie od wysiłków czynionych przez firmę z Redmond, system ten jest siedliskiem dziur umożliwiających przejmowanie haseł dostępu do kont bankowych oraz głównym celem ataku cyberprzestępców. Natomiast Linux, przede wszystkim ze względu na mniejszą popularność, jak i jawność kodu, jest powszechnie uważany za najbezpieczniejsze oprogramowanie systemowe dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Najprostszą metodą pogodzenia tych dwóch sprzecznych ze sobą wymagań jest używanie komputera pracującego pod kontrolą Microsoft Windows do wszystkiego oprócz bankowości internetowej, a do bankowości internetowej Linuksa.

Aby to zrobić w sposób lekki, łatwy i przyjemny powinieneś skorzystać z dysku CD z dystrybucją Linux Ubuntu Live. Jego obraz możesz pobrać ze strony „Get Ubuntu” i zapisać na dysku CD.

Każdorazowo, gdy będziesz chciał wystartować komputer z dysku CD, wciśnij klawisz wywołujący „BOOT MENU” (na ekranie powinna być podpowiedź, który to klawisz) i wybierz z wyświetlonego menu pozycję „CD-ROM”. Ubuntu uruchomi się, nie psując systemu Windows, który masz zainstalowany na twardym dysku. Następnie uruchom przeglądarkę Firefox (jej ikona powinna być widoczna na „belce” u góry ekranu) i wpisz adres internetowy swojego banku. W tym momencie możesz być pewny, że żaden intruz nie podejrzy twojego hasła i treści przeprowadzanych transakcji (o ile oczywiście bank prawidłowo stworzył swój system obsługi bankowości internetowej).

Od kilku lat stosuję podobną metodę. Udało mi się wygospodarować osobny komputer, który jest przeznaczony tylko i wyłącznie do bankowości internetowej. Zainstalowałem na nim Linuksa Ubuntu i nigdy nie wchodzę za jego pomocą na strony internetowe niezwiązane z transakcjami bankowymi. Skomplikowane hasła dostępu wygenerowałem za pomocą strony Perfect Passwords (darzę ją pełnym zaufaniem) i zapisałem na dysku USB, który przechowuję w zupełnie innym miejscu niż komputer.

Stosowanie Linuksa jako środowiska dostępu do bankowości internetowej jest jednym z istotnych elementów mojego BIZNESU BEZ STRESU, czego i tobie życzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.