Czarny łabędź z Ekstremistanu (3)

Oto ostatnia porcja cytatów:

„Jeden motyl machający skrzydełkami w New Delhi może być pewną przyczyną huraganu w Północnej Karolinie. Teraz lub za kilka lat. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę huragan w Północnej Karolinie, wątpliwe jest, żebyśmy mogli z jakąkolwiek dokładnością znaleźć jego przyczynę: powodem mogą być miliardy miliardów małych zdarzeń, takich jak machające skrzydełkami motyle w Timbuktu czy kichające dzikie psy w Australii. Proces prowadzący od motyla do huraganu jest znacznie prostszy niż proces odwrotny – od huraganu do potencjalnego motyla.” (196-197)

„W praktyce przypadkowość to zasadniczo niekompletna informacja (…) to po prostu niewiedza.” (198)

„Inwestuj w gotowość, a nie w przewidywanie.” (208)

„Trójkąty, kwadraty, koła i inne elementy geometrii, które wielu z nas skłaniały do ziewania na lekcjach, mogą być piękne i czyste w swej postaci, ale występują raczej w głowach architektów, projektantów, nowoczesnych twórców i nauczycieli, a nie w samej naturze. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Góry nie są trójkątami lub ostrosłupami, drzewa nie są kołami, a linie proste praktycznie nie występują w przyrodzie. Matka Natura nie uczęszczała na zajęcia z geometrii i nie czytała dzieł Euklidesa z Aleksandrii. Jej geometria jest postrzępiona, ale charakteryzuje się własną logiką, którą można łatwo zrozumieć.” (256-257)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.