173 miliardy bitów

W internetowym wydaniu New York Timesa w artykule Johna Tierneya „Ear Plugs to Lasers: The Science of Concentration” przeczytałem, że w ciągu ludzkiego życia nasz mózg jest w stanie przetworzyć 173 miliardy bitów danych. Niby dużo, ale dyski naszych komputerów osobistych mają obecnie wielokrotnie większą pojemność. Skąd to obliczenie? Nie wiem, ale nietrudno sobie wyobrazić, że liczba informacji, które możemy przyswoić i zrobić z nich użytek, jest ograniczona.

I to spostrzeżenie powinno dać nam trochę do myślenia. Nie jestem oczywiście zwolennikiem umartwiania się i poświęcania każdej wolnej chwili na edukację i samodoskonalenie, ale uważam, że warto jest jak najczęściej zadawać sobie pytanie:

Czy nie marnuję możliwości swojego umysłu?

Może zamiast przeglądać serwisy plotkarskie lub śledzić na Twitterze Britney Spears, lepiej poczytać Zen Habits, Biznes Bez Stresu albo blog Aleksa Barszczewskiego? Może zamiast przełączać się z „Barw szczęścia” na „Kiepskich”, lepiej podelektować się „Traktatem o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego? A może warto samodzielnie coś narysować, napisać lub skomponować?

Pamiętaj! Jest tyle wspaniałych możliwości, że aż żal marnować dane nam moce intelektualne na byle co.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.