Ruch przy okazji

A oto 20 metod dbania o swoją sprawność fizyczną „przy okazji”:

 1. Wprowadź sprzęt sportowy na salony. W miarę możliwości ustaw rower treningowy, bieżnię lub inne przyrządy sportowe w kuchni, domowym gabinecie albo innym pomieszczeniu, w którym spędzasz dużo czasu. Ćwicz, kiedy rozmawiasz przez telefon, oglądasz wiadomości lub czekasz na dogotowanie się obiadu.
 2. Parkuj z dala od wejścia do sklepu. Nie krąż po parkingu, szukając najdogodniejszego miejsca do pozostawienia swojego samochodu. Zamiast tracić w ten sposób czas, zaparkuj dalej i przejdź się na piechotę.
 3. Popracuj w ogródku lub na działce. Skop grządki, posadź kwiatki, popiel, zgrab liście. Czas spędzony na świeżym powietrzu liczy się podwójnie.
 4. Posprzątaj w domu. Połącz konieczne (sprzątanie) z pożytecznym (trening). Wspinaj się na palce, ścierając kurz z półek, rób przysiady, odkurzając dywan, i skłony, myjąc kabinę prysznicową.
 5. Zmień sposób, w jaki dojeżdżasz do pracy. Spacer, jazda na rowerze lub rolkach są zdrowsze (i tańsze) niż podróż samochodem lub środkami komunikacji miejskiej.
 6. Używaj schodów zamiast windy. Jeśli pracujesz wysoko, stopniowo przyzwyczajaj swój organizm do wspinaczki.
 7. Zmień przeznaczenie przerwy obiadowej. Zamiast obżerać się, skocz poćwiczyć do pobliskiego klubu, pobiegaj albo chociaż pomaszeruj w tę i z powrotem.
 8. Używaj telewizora do nadzorowania treningu. Podczas każdej przerwy reklamowej wykonaj jeden z zestawów ćwiczeń (rozciąganie, ciężarki, brzuszki, marsz w miejscu, skakanka itp.).
 9. Wytańcz zbędne kilogramy. Taniec to świetny sposób na utrzymanie formy i ładnej sylwetki.
 10. Rozciągaj się przy biurku. Raz na godzinę oderwij się od pracy, wstań i wykonaj zestaw ćwiczeń rozciągających.
 11. Spaceruj podczas rozmowy telefonicznej. Telefony komórkowe nie mają kabla, więc możesz przechadzać się po domu lub nawet po okolicy, konwersując z żoną, matką albo kochanką.
 12. Włącz całą rodzinę do walki z otyłością. Staraj się wybrać takie rodzaje aktywności sportowej, żeby wszyscy domownicy mogli wspólnie z tobą regularnie brać w nich udział.
 13. Zacznij randkę od sportu. Wspólny wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych prologów udanego wieczoru we dwoje i doskonałym „tematem” kolejnych spotkań.
 14. Obudź się odrobinę wcześniej. W ten sposób wygospodarujesz parę minut na ćwiczenia, które po nocy rozruszają twój organizm.
 15. Rozejrzyj się wokół siebie. Jest coraz więcej miejsc, w których w miłej atmosferze można aktywnie spędzać czas.
 16. Rozruszaj swój urlop. Weź udział w wycieczce rowerowej, obozie wędrownym lub pielgrzymce (pieszej oczywiście).
 17. Prowadź dziennik sportowy. Zapisywanie swoich dokonań znakomicie motywuje do dalszego działania i stanowi świadectwo pokonywania kolejnych barier.
 18. Napinaj się na światłach. Napinaj mięśnie brzucha lub pośladków za każdym razem, gdy zatrzymujesz się na czerwonym świetle (zarówno jadąc samochodem, jak i wędrując na piechotę). Pamiętaj, że tak jak kropla wody drąży skałę, tak to proste, wykonywane często ćwiczenie znakomicie wzmocni te istotne partie mięśni i poprawi twoją sylwetkę.
 19. Wspinaj się na palce. Wykonuj to ćwiczenie zawsze podczas mycia zębów (miejmy nadzieję, że myjesz je co najmniej dwa razy dziennie, a może nawet po każdym posiłku).
 20. Ćwicz, ubierając się. Na przykład wykonaj mocne skręty tułowia, wkładając koszulę, i głęboki skłon, wciągając skarpetki i zawiązując buty.

Na podstawie „How to Increase Physical Activity When Time is a Problem”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.