Decyzyjne pułapki

W procesie podejmowania każdej decyzji czyhają na ciebie następujące pułapki:

  • Odwlekanie, które jesteś w stanie uzasadniać na wiele z pozoru logicznych sposobów. Na przykład:
    • „W pośpiechu, to się pchły łapie. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, podejmę właściwą decyzję.” – brak poczucia konieczności szybkiego podjęcia decyzji;
    • „Obydwa rozwiązania są dobre, więc muszę głębiej przeanalizować problem, aby wybrać to optymalne.” – poczucie niepewności;
    • „To trudna sytuacja, z której nie ma dobrego wyjścia. Tak czy owak, ktoś będzie musiał na tym ucierpieć. Odsunę ten przykry moment, jak najpóźniej podejmując decyzję.” – problemy emocjonalne.
  • Ucieczka przed decyzjami, które przytłaczają swym ogromem i złożonością. Jeśli jest to możliwe, skomplikowane zagadnienia należy podzielić na mniejsze, dające się skutecznie przeanalizować elementy i rozpatrzyć je w logicznej kolejności.
  • Chowanie się za danymi polegające na niekończącym się gromadzeniu informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niestety każda nowa zdobyta informacja jedynie potęguje poczucie niedoinformowania, zamiast zbliżać decydenta do rozstrzygnięcia. Jeśli tylko jakieś rozwiązanie wydaje się rozsądne i prowadzące w dobrym kierunku, należy, nie czekając na nowe dane, niezwłocznie je wybrać.

Na podstawie „Leadership Wired”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.