5 rad Merlina Manna

Opublikowane przez Merlina Manna rady mogą się wydawać oczywiste, ale niestety większość osób ich nie stosuje. Oto one – 5 rad, które uczynią Twoje życie lepszym:

  1. Zredukuj zakłócenia. Wszyscy mamy zbyt wiele „skrzynek spraw przychodzących”, zbyt wiele rzeczy nieustannie dopomina się o naszą uwagę, rozpraszając nas, a my nie niestety nie mamy na to żadnego wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to być bardziej zdecydowanym i stanowczym w stawianiu tamy potokowi atakujących nas spraw i informacji. Zrezygnuj z prenumeraty czasopisma, którego tak naprawdę nie czytasz, zażądaj wstrzymania przesyłania ci pocztą elektroniczną niepotrzebnych ofert handlowych itp. Łatwiej znaleźć igłę w stogu siana, jeśli siano nie jest ciągle wrzucane na stos.
  2. Zapisuj wszystko. Czy kiedykolwiek znalazłeś na swoim biurku karteczkę, na której widniało siedem cyfr i nic więcej? To z pewnością numer telefonu, ale czyj? Zapisuj każdą informację, którą chcesz zachować tak, aby w przyszłości, gdy zawiedzie cię pamięć, dała się odtworzyć w całości. Twój umysł ma wspaniałe zdolności twórcze, ale bywa, że niektóre szczegóły (czasami niestety kluczowe) mu umykają.
  3. Skup się na działaniu. W swojej słynnej książce „Getting Things Done” („Sztuka efektywności. Skuteczna realizacja zadań”) David Allen podkreśla, że każde przedsięwzięcie, którego podejmujesz się w życiu, sprowadza się do wykonania szeregu podstawowych, fizycznych czynności, takich jak „wynieś śmieci” czy „zadzwoń do Stefana w sprawie X”. Planuj swoje działania, stosując odpowiadające im czasowniki, a nie mgliste rzeczowniki. „Implementacja strategii” to statyczny ogólnik, a „Zadzwoń do Zbyszka w sprawie strategii” znakomicie nadaje się do zrobienia i posunięcia spraw naprzód.
  4. Opuść swoją skrzynkę spraw przychodzących. Wiele osób niemalże zamieszkało w swojej skrzynce spraw przychodzących (poczta elektroniczna, automatyczna sekretarka itp.). Zamiast tego wyznacz pory, kiedy odwiedzasz swoje skrzynki spraw przychodzących w celu przejrzenia, co nowego przyszło, i skup się na zamierzeniach, które zaplanowałeś do wykonania. Skrzynki są tylko punktami odbioru informacji, a nie miejscem pracy. Wyzwól się z bieżączki napędzanej najnowszymi i najbardziej domagającymi się uwagi sprawami, które wpadły do twojej skrzynki spraw przychodzących.
  5. Stań się wybredny To ty jesteś jedyną osobą, która ma prawo decydować, co będzie pochłaniało twój czas i uwagę. To ty odpowiadasz przed sobą samym za właściwe wykorzystanie każdej sekundy swojego życia, a nie jest ich nieskończenie wiele. Czym powinieneś się w danym momencie zająć – czy „poprzytulać swoje dziecko”, czy „sprawdzić pocztę elektroniczną”? Co jest ważniejsze? Im lepiej to wszystko przemyślisz i im lepsze będą twoje decyzje, tym pełniej wykorzystasz czas swojej wizyty na Ziemi.

Na podstawie „Merlin’s top 5 super-obvious, „no-duh” ways to immediately improve your life” Merlina Manna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.