BBS #0184: Przypadki w twojej firmie, czyli deklinacja pracowników

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!

DEKLINACJA-150x150Zainspirowany zasłyszanym ostatnio stwierdzeniem, że ktoś jest „wołaczem na puszczy”, wpadłem na pomysł stworzenia klasyfikacji postaw pracowniczych na podstawie odmiany polskich rzeczowników przez przypadki, czyli deklinacji. Zależnie od nastroju możesz się z tego pośmiać, zapłakać albo zastosować w praktyce. Oto ta klasyfikacja:

  1. Mianownik to osobnik mianowany. Dawniej się mówiło, że „został przyniesiony w teczce”, obecnie, że „jest znajomym królika”. Jego cechę charakterystyczną stanowi to, że brakuje mu jakichkolwiek kompetencji do zajmowania stanowiska, na które został mianowany. Pół biedy, jeśli nie jest ambitny i się nie wtrąca. W przeciwnym przypadku potrafi doprowadzić każdą firmę do ruiny.
  2. Dopełniacz to człowiek, dzięki któremu Celownik nie jest osamotniony w swoim przywództwie. Ogarnia sprawy bieżące, a jednocześnie jest sparingpartnerem w dyskusjach strategicznych.
  3. Celownik to przywódca. Stoi na czele zespołu, wyznacza mu cele i potrafi zmobilizować do ich realizacji.
  4. Biernik to cwaniak, który stosuje opisaną w Biznesie Bez Stresu metodę SPiER pozwalającą się lenić i odnosić sukcesy. Biernik jest na co dzień bierny i dzięki temu wypoczęty. W związku z tym może się wykazać nadzwyczajną aktywnością podczas wywołanego przez siebie kryzysu i zebrać niezasłużone laury.
  5. Narzędnik to fachowiec. Zarówno w swojej głowie, jak i rękach ma narzędzia niezbędne do realizacji swojej pasji, którą jest rozwiązywanie problemów. Nie buja w obłokach, nie walczy o władzę i dlatego jest rzadko doceniany, mimo że bez jego wiedzy i umiejętności żadna organizacja nic by nie osiągnęła.
  6. Miejscownik to osobnik, który uważa, że praca to miejsce, do którego się przychodzi, a nie zadania, które się wykonuje. Pojawia się rano w pracy, jest w niej przez osiem godzin i wychodzi, nie zostawiając po sobie śladu.
  7. Wołacz to człowiek, który dużo mówi, a mało mleka daje. W każdej sprawie ma mnóstwo znakomitych pomysłów. Jego kreatywność nie zna granic, ale kiedy trzeba zakasać rękawy, trudno go znaleźć, ponieważ zajmuje się propagowaniem swoich kolejnych pomysłów. Jego ulubione hasło to: „Ja wam rzucam myśl, a wy ją chwytajcie!”.

Czy już wiesz, jakie przypadki powinieneś zaprosić do pracy w swojej firmie? Tak, każdy pracujący dla ciebie zespół powinien składać się z jednego Celownika, jednego Dopełniacza i kilku Narzędników. A Mianownicy, Biernicy, Miejscownicy i Wołacze niech robią karierę gdzie indziej!

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

4 myśli w temacie “BBS #0184: Przypadki w twojej firmie, czyli deklinacja pracowników

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.