BBS #0145: Zasłużyłeś!

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!

ZASLUGUJESZ-150x150Wydawca książek biznesowych Marcin Osman powiedział ostatnio w jednym z podcastów: „W życiu masz to, na co zasługujesz!”. Jestem mu bardzo wdzięczny za tę myśl, ponieważ ukoił w ten sposób moje wątpliwości, że dostałem od życia więcej niż powinienem. Skoro dostałem, to widocznie zasłużyłem! I ty też zasłużyłeś!

Generalnie większość z nas cierpi na syndrom oszusta objawiający się brakiem wiary we własne osiągnięcia. Niby wiesz, że jesteś w pewnej dziedzinie kompetentny, masz na to dowody, ale cały czas wydaje ci się, że to za mało, żeby osiągnąć taki sukces, jaki przypadł ci w udziale. Odnosisz wrażenie, że masz więcej szczęścia niż rozumu.

Oczywiście nie sposób nie zauważać roli przypadku w naszym życiu. Sukces nie pojawia się dlatego, że los docenia twoją wiedzę i umiejętności, ale dlatego, że z tą wiedzą i umiejętnościami pojawiasz się we właściwym miejscu o właściwej porze i spotykasz tam właściwych ludzi. I o ile nie możesz z góry wiedzieć, gdzie, kiedy i z kim odniesiesz sukces, jedno jest pewne: jeśli pojawisz się bez bagażu wiedzy i umiejętności, to szybko zostaniesz zdemaskowany.

Skoro masz zatem na koncie jakieś osiągnięcia, to nie mogą one być dziełem przypadku. Tyś to uczynił! Nie jesteś oszustem! Wiedziałeś, co trzeba było wiedzieć, umiałeś tę wiedzę przekuwać w skuteczne działanie i w odpowiednim miejscu i czasie zademonstrowałeś te swoje kompetencje właściwym ludziom. I o to chodziło!

Zapamiętaj raz na zawsze:

W życiu masz to, na co zasługujesz!

Po tym optymistycznym haśle muszę jednak koniecznie dodać pewne zastrzeżenie, żebym nie wyszedł tutaj na naiwnego idealistę. Wiedza i umiejętności potrzebne do sukcesu miewają różne oblicza. W jednych organizacjach może nimi być umiejętność projektowania pięknych urządzeń albo opracowywania niezawodnego oprogramowania. A w innych – lizusostwo i zdolność do włażenia szefowi w pewne miejsce. Bez wazeliny. Od ciebie zależy, jaki zapach będą miały twoje sukcesy. Moje pachną jak wiosenna łąka!

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.