BBS #0069: Gra w przeciwieństwa

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

DOBRADA4Trochę się spóźniłem z tym wpisem, ale może jeszcze tegoroczne lato uraczy nas plażowymi upałami. Bo dzisiejsza propozycja w Biznesie Bez Stresu doskonale nadaje się do treningu umysłu i kreatywności właśnie na plaży. Ale też w lesie, na łące, a nawet w biurze. Dosłownie wszędzie. Można ćwiczyć samodzielnie, a można i zespołowo!

Propozycją tą jest gra w przeciwieństwa. Na czym ona polega? Na wymyślaniu przeciwieństw, oczywiście!

W banalnych przypadkach nie jest ona zbyt ciekawa, ale istnieje mnóstwo pojęć, dla których trudno podać jednoznaczne przeciwieństwo.

Zanim jednak przystąpisz do gry, zastanów się, czym jest przeciwieństwo. W encyklopediach można znaleźć różne definicje, ale w tej zabawie chodzi o szukanie pojęć, które charakteryzują się cechami będącymi zaprzeczeniem cech pojęcia oryginalnego. Na przykład:

  • przeciwieństwem ciepła jest zimno;
  • przeciwieństwem czerni jest biel;
  • przeciwieństwem jedynki jest zero.

Ale chwileczkę… czy na pewno przeciwieństwem jedynki jest zero? A może jednak minus jeden? To zależy. Od czego? Od kontekstu. I tu otwiera się pole do rozmyślań i kreatywnych dywagacji. Ale to jeszcze nie wszystko – przecież te przykłady były banalne. Zastanów się:

  • Co może być przeciwieństwem chmur? Słońce? Błękitne niebo? Czy wręcz przeciwnie – deszcz, w który te chmury się zamienią i znikną.
  • Co może być przeciwieństwem samochodu? Dorożka? A komputera? Liczydło? Chyba nie za bardzo…
  • Co może być przeciwieństwem dobrego taty? Zły tata? Dobra mama? Zła mama? A może tata przesiadujący całe dnie przed telewizorem – ani zły, ani dobry, tylko nieobecny w tej swojej obecności…

Oprócz waloru rozrywkowego przeciwieństwa są również świetnym narzędziem, które możesz wykorzystać w swojej pracy kreatywnej. Kiedy wpadniesz na jakiś pomysł, opisz go i uzasadnij, a potem wymyśl szaloną, przeciwną alternatywę i też ją opisz i uzasadnij. W ten sposób masz szansę znaleźć dziury w pierwotnym pomyśle albo wpaść na coś, o czym jeszcze nikt na świecie nie pomyślał.

Ideę gry w przeciwieństwa zaczerpnąłem od Dereka Siversa i w jego oraz swoim imieniu życzę ci dobrej zabawy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.