BBS #0063: Wolno-płynnie-szybko

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

GOLFISTANauka Sztuki Odwiązywania Się w ramach opublikowanego tydzień temu „Wakacyjnego Kursu SOS” opiera się na zasadzie „wolno-płynnie-szybko” stosowanej podczas szkolenia żołnierzy sił specjalnych. Metoda ta pozwala dojść do takiej biegłości w wykonywaniu rutynowych czynności, że komandos nie musi się zastanawiać nad drobiazgami, kiedy jego życie jest zagrożone. Na czym polega zasada „wolno-płynnie-szybko”?

Znakomicie ilustruje to następujący fragment „Wakacyjnego Kursu SOS”:

Dotychczas w ramach kursu Sztuki Odwiązywania Się poznaliśmy niektóre korzyści płynące z jej stosowania. Teraz czas na konkretny przepis, jak się do tego zabrać. Jak rozwinąć w sobie tę pożyteczną umiejętność? Okazuje się, że nie wystarczy do tego pstryknięcie palcami. Choćby nawet najgłośniejsze!

To trzeba wyćwiczyć – innej drogi nie ma.

Najlepszą metodą będzie podzielenie tej złożonej umiejętności na czynniki pierwsze (umiejętności cząstkowe), ich niezależne opanowanie, a następnie połączenie w jedną harmonijną całość.

Podobnie postępują tancerze, którzy szlifują każdy krok z osobna, zanim powstanie z nich jedna płynna figura baletowa. To właśnie zrobimy ze Sztuką Odwiązywania Się – podzielimy ją na kawałki i kolejno omówimy każdą z niezbędnych mini-umiejętności.

[Leo Babauta, Krzysztof Wysocki, „Wakacyjny Kurs SOS”, s. 38]

Na tym właśnie polega droga do profesjonalnej doskonałości. Zbyt często ludzie zaczynają od końca. Chcą od razu być mistrzami poezji, gitary, windsurfingu, tenisa czy programowania. I rzucają się w wir prób wykonywania skomplikowanych ewolucji, mimo że nie wyćwiczyli jeszcze podstaw. Nabierają złych nawyków, coś im tam koślawo wychodzi, ale droga do prawdziwej perfekcji się zamyka i zniechęceni zaczynają zajmować się inną dziedziną, powtarzając to samo błędne podejście.

Nie rób tego! Podążaj śladem żołnierzy sił specjalnych. Każdą złożoną umiejętność podziel na elementarne mini-umiejętności, powoli wyćwicz każdą z nich, aż jej wykonanie stanie się dla ciebie bezmyślnie płynne, a potem połącz wszystko w jedną bezmyślnie płynną całość wykonywaną z coraz większą szybkością.

Stosuj zasadę „wolno-płynnie-szybko”, żeby stworzyć fundament zdolności, na którym zbudujesz pałac swoich profesjonalnych kompetencji – rzecz niezbędną, żeby to praca szukała ciebie, a nie ty pracy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.