Pan Prezes Kaczyński zażądał od Pana Prezesa Banasia podania się do dymisji. Pan Prezes Banaś sprawę rozważył i załatwił odmownie. Anonimowy polityk PiS skomentował to ponoć tak: „Sprawa wymknęła się partii z rąk, bo już mieli jego rezygnację”. Na kanwie tych wydarzeń przedstawię ci Teorię Przepływu Władzy w stosunkach międzyludzkich.
Ale zanim przejdę do sformułowań ogólnych i zastosowań biznesowych, przedstawię ci przykład sportowy. Wyobraź sobie Roberta Lewandowskiego, który biegnie po boisku z piłką przy nodze. Pięknie drybluje, zręcznie omija kolejnych obrońców i wreszcie strzela w kierunku bramki. Zatrzymuje się i patrzy, co z tego wyniknie. Czy bramkarzowi uda się wybić piłkę, czy wpadnie ona do bramki? Zastanów się, kto i kiedy w tym pojedynku dzierży władzę.
Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Dopóki Lewandowski jest przy piłce, ma władzę – decyduje o tym, co się za chwilę stanie. Po oddaniu strzału tę władzę traci i… przekazuje ją obrońcom, bramkarzowi i nierównej murawie. Traci kontrolę nad przebiegiem zdarzeń. I to jest istota Teorii Przepływu Władzy w stosunkach międzyludzkich.
Teoria Przepływu Władzy: Władzę ma ten, do kogo należy kolejne działanie, a nie ten, kto musi czekać na jego wynik.
Robert Lewandowski stracił władzę w chwili oddania strzału. Prezes Kaczyński stracił ją w chwili wystosowania żądania dymisji. Obydwaj stracili kontrolę nad tym, co będzie dalej.
Oczywiście Teoria Przepływu Władzy ma bezpośrednie zastosowanie tylko wtedy, gdy reguły gry są znane i przestrzegane przez obie strony. Podczas meczu piłkarskiego władzę może przejąć sędzia albo chuligan, który rzuci petardę na boisko. Podczas pojedynku Prezesa Kaczyńskiego z Prezesem Banasiem władzę może przejąć ktoś, kto dysponuje silniejszymi od nich argumentami. Warto to mieć na uwadze, prowadząc własne interesy.
A oto kilka prostych przykładów zastosowania Teorii Przepływu Władzy w biznesie:
- Kiedy ustalasz i ogłaszasz cenę sprzedaży swojego produktu lub usługi, tracisz władzę. Przejmuje ją klient, który może zaakceptować lub odrzucić twoją ofertę.
- Kiedy podczas negocjacji przedstawiasz swoje stanowisko, tracisz władzę. Przejmuje ją druga strona, który może zaakceptować lub odrzucić to, co proponujesz.
- Kiedy podczas rekrutacji składasz potencjalnemu pracownikowi ofertę zatrudnienia, tracisz władzę. Przejmuje ją kandydat, który może zaakceptować lub odrzucić twoje warunki.
- Kiedy żona wysyła cię do sklepu po marchewkę, traci władzę. Przejmujesz ją ty i przynosisz piwo. :-)
Nie oszukujmy się – Teoria Przepływu Władzy jest trywialna! Tylko dlaczego tak wielu ludzi zapomina o tym, że nie są w stanie uniknąć utraty kontroli nad przebiegiem zdarzeń?
Pamiętaj o Teorii Przepływu Władzy i jeśli możesz, wypracowuj sobie stuprocentowe sytuacje przed oddaniem strzału w kierunku bramki przeciwnika!