Anioł biznesu

ANGEL1Przeczytałem właśnie mocną książkę. Jason Calacanis napisał poradnik dla tych, którzy chcą zostać aniołami biznesu. „Angel: How to Invest in Technology Startups” nie jest książką poprawną politycznie. Nie jest też książką, która gwarantuje sukces. Jason przedstawia w niej swoje zdroworozsądkowe, acz bezkompromisowe metody, dzięki którym skutecznie wspiera firmy budujące nowy wspaniały świat i zamienia tysiące dolarów na miliony.

Jeśli miałbym streścić w jednym zdaniu filozofię inwestycyjną Jasona, to zacytowałbym jego słowa:

„Inwestuję w ludzi, którzy coś budują, a nie w tych, którzy opowiadają o budowaniu.”

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 522)

To podejście jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wokół namnożyło się mnóstwo powerpointowych gawędziarzy. Niektórzy z nich wspięli się nawet na szczyty władzy w Europie i w Polsce. Jason wydaje się podzielać tę opinię o naszym kontynencie i pisze:

Zapomnij o Europie z jej socjalizmem, ograniczeniami i wrogimi przedsiębiorcom przepisami.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 443)

Gdzie zatem, zdaniem autora, należy rozpoczynać i prowadzić anielsko-biznesową działalność inwestycyjną? Na to pytanie dobitnie odpowiada piąty rozdział książki. Zacytuję go w całości:

Rozdział 5. Czy tylko w Dolinie Krzemowej możesz odnieść wielki sukces jako anioł biznesu?

Tak.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 381)

Dlaczego tak jest? Dlatego, że Dolina Krzemowa zgromadziła tak wielkie zasoby kapitału i wiedzy w dziedzinie inwestowania w nowe, ryzykowne przedsięwzięcia, że obecnie żadna inna „dolina” nie jest w stanie jej dorównać. Oczywiście wszędzie może rozwijać się lokalna przedsiębiorczość, ale będzie ona bez szans w globalnej konkurencji. Możemy sobie zatem w Polsce wyprodukować kilkaset autobusów elektrycznych, ale po świecie będą jeździły pojazdy opracowane przez Teslę, Ubera albo jakiś inny, nieistniejący jeszcze, kalifornijski startup.

Kolejne cytaty prezentujące poglądy Jasona przedstawię w następnych, codziennych wpisach, a dzisiejszy chcę zakończyć autoironiczną uwagą autora wyjaśniającą, dlaczego jego opinie na temat bycia aniołem biznesu są tak kategoryczne i nie znoszące sprzeciwu:

Przepraszam, jeśli brzmię jak okropny narcyz, który myśli, że już wszystko rozkminił – ale… ja naprawdę rozkminiłem.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 149)

3 myśli w temacie “Anioł biznesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.