Self-made man

SELFMADEZ okazji przypadającego dziś Dnia Dziecka życzę ci, żebyś nie wychowywał swojej pociechy na przysłowiową Zosię Samosię – osobę, która uważa, że sama wszystko najlepiej robi i wszystko zawdzięcza tylko sobie. Bo w ten sposób osiągnie niewiele. W przemówieniu wygłoszonym podczas promocji absolwentów Uniwersytetu w Houston Arnold Schwarzenegger powiedział:

Możesz mnie przezywać, jak chcesz. Ale nigdy nie mów o mnie self-made man.

Czy chodziło mu o to, że należy wyrzec się samodzielności i umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami? Nie, absolutnie nie. Wręcz przeciwnie! Chciał tylko podkreślić, że nikt z nas nie jest w stanie osiągnąć znaczących sukcesów bez pomocy i współpracy innych ludzi. Dodał, że jego wspaniała kariera sportowa, filmowa i polityczna w olbrzymiej mierze stanowiła zespołowy sukces mentorów, trenerów i wielu ludzi dobrej woli, których przekonał do siebie swoją własną ciężką pracą, determinacją i zaangażowaniem. I nigdy o nich nie zapomniał.

Naucz swoje dziecko umiejętności współdziałania. Pokaż mu, jak wielka radość może z tego wynikać. Pokaż mu też, jak ważne jest okazywanie wdzięczności za otrzymane wsparcie. Tylko w ten sposób przygotujesz je do życia w gronie przyjaciół wspólnie osiągających cele, których nie byliby w stanie osiągnąć samodzielnie.

2 myśli w temacie “Self-made man

  1. No ale przecie z Zosi-Samosi to prędzej wyrośnie self-made woman niz self-made man :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.