Blakeway o religii

religiaLudzie są jedynymi stworzeniami na świecie, które zdają sobie sprawę z tego, że umrą. I to jest problem, z którym każdy musi się uporać we własnym zakresie. Wiara w życie po życiu jest jedną z metod radzenia sobie z tym wyzwaniem. Oto, co pisze o religii Matthew Blakeway w swojej książce „The Logic of Self-Destruction. An Algorithm of Human Rationality” (czyli „Logika autodestrukcji. Algorytm ludzkiej racjonalności”):

Kiedy ludzie przestają czytać słowa, które są fundamentem ich wiary, rozpoczyna się dryf. Wyznawcy wciąż myślą, że wierzą w swoją wiarę, ale stopniowo proces wyznawania wiary bierze górę nad celem wyznawania wiary. Celem wiary jest poprawienie ludzkiego samopoczucia, ale proces wyznawania ulega przekształceniu w behawioralny spektakl samozadowolenia. Ludzie chcą wierzyć, choć powoli zapominają, w co. Wierzą, że wiara powoduje poprawę samopoczucia, więc, żeby dowieść swojej lojalności wobec wiary, zaczynają odgrywać zadowolenie, co stopniowo staje się ich nawykiem. Nie zdając sobie z tego sprawy, wyznawcy fabrykują dowody, że ich wiara naprawdę poprawia ludzkie samopoczucie, choć już zapomnieli, co jest jej sednem.

(Matthew Blakeway, ” The Logic of Self-Destruction”, Amazon Kindle location 2641)

Tezą tej książki jest to, że akty autodestrukcji są racjonalną pochodną zmanipulowanych reakcji emocjonalnych. Wiara w coś zawsze skutkuje zniekształceniem emocji, które powinny wiązać się z działaniami zwiększającymi szanse przetrwania. Zatem wszelkie wierzenia muszą być w ostatecznym rozrachunku destrukcyjne dla wyznawców.

(Matthew Blakeway, ” The Logic of Self-Destruction”, Amazon Kindle location 4252)

Tymczasem warto wierzyć, że:

„Teraz!” to był świetny pomysł na prezent pod choinkę!

4 myśli w temacie “Blakeway o religii

  1. @Orginal_Replica: Takie ciekawe zjawisko: spytaj słuchacza, o czym jest to, czego słucha. Większość odpytywanych NIE WIE. I nie ma znaczenia, czy słuchają piosenki po polsku czy angielsku, wykładu, kazania, przemówienia czy prelekcji. W głowie mają to, co chcą usłyszeć – to znaczy to, czego się spodziewają.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.