GTD jest jak cebula

Metoda Getting Things Done (GTD) Davida Allena przypomina cebulę. Nie jest łatwa do ogarnięcia i pokochania od pierwszego wejrzenia, ale obcując z nią przez dłuższy czas, odkrywasz kolejne wskazówki, jak uczynić swoje życie łatwiejszym, a potem pełniejszym.

Na początku zachwyca cię zasada 2 minut: Jeżeli załatwienie jakiejś sprawy zajmie ci nie więcej niż dwie minuty, po prostu zrób to. Nic nie zapisuj, nie odkładaj na później, lecz rach-ciach i po wszystkim. Okazuje się, że jest wiele rzeczy, które możesz w ten sposób skutecznie „opędzić”, w tym większość zasypującej cię poczty elektronicznej. Czytasz i kasujesz albo szybko odpowiadasz. Niewiele listów wymaga bardziej przemyślanej riposty. Zasada 2 minut skutecznie oczyszcza pole twojego działania z uciążliwych drobiazgów.

Drugim elementem GTD, który zaczynasz doceniać, jest zapisywanie wszystkich nowych pomysłów, zobowiązań oraz problemów do rozwiązania, by następnie przekształcać je w wykonywalne Projekty oraz Najbliższe Działania. Pomocne w tym procesie są trzy banalne pytania:

  1. Czy coś trzeba z tym zrobić?
  2. Jaki wynik załatwienia tej sprawy byłby satysfakcjonujący?
  3. Jakie jest najbliższe, konkretne działanie prowadzące do załatwienia tej sprawy?

Odkrywasz też, że Najbliższe Działania dla różnych przedsięwzięć warto umieszczać na listach „kontekstowych”, takich jak „praca”, „dom”, „zakupy”, „internet”, „czeka na” itp.

Kolejną warstwą cebuli GTD są Przeglądy Tygodniowe, które pozwalają ci nabierać pewności, że panujesz nad całokształtem swoich spraw. Zaczynasz rozumieć, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego naraz i włączasz do swojego arsenału potężne narzędzie, jakim jest lista Może Kiedyś – miejsce przechowywania rzeczy, których załatwienie świadomie odkładasz na później.

W następnym kroku, mając pełną wiedzę o swoich aktywnych i nieaktywnych projektach, rozpoczynasz definiowanie obszarów odpowiedzialności, wyznaczasz sobie cele długoterminowe i wreszcie docierasz do sedna, czyli odpowiedzi na pytania podstawowe:

„Po co jestem na tej planecie? Jaki ślad chcę po sobie zostawić?”

GTD pozwala ci zastanowić się nad tymi problemami, ponieważ dzięki metodzie udało ci się zapanować nad uciążliwościami dnia codziennego. Właśnie – zapanować, bo nie chodzi o to, żeby zrobić wszystko, ale żeby zrobić to, co da ci najgłębszą satysfakcję i poczucie dobrze przeżywanego życia.

Być może, obierając tę cebulę, czasami zwątpisz i zapłaczesz, ale warto, naprawdę warto wziąć się za systematyczne usuwanie niepotrzebnego stresu ze swojego otoczenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.