Odpowiedzialność

Odpowiedzialność jest kluczem do sukcesu – do życia przynoszącego spełnienie i poczucie dobrego wykorzystania chwil, które zadziwiającym zbiegiem okoliczności zostały nam podarowane.

Niestety wiele osób stosuje w tym kontekście niewłaściwą definicję słowa odpowiedzialność. Sądzą, że jest to obciążanie się winą za wszystkie swoje porażki, niedociągnięcia i wpadki – ciągłe biczowanie się za to, że nie jest się doskonałym. Nic bardziej błędnego!

Odpowiedzialność to gotowość do udzielania własnej odpowiedzi na pytania, jakie zadaje nam świat.

Oczywiście najlepiej jest, gdy te odpowiedzi są dobre, ale nie bądźmy perfekcjonistami. Według mnie istotę sprawy stanowi właśnie ta gotowość do przejęcia inicjatywy, przejścia z pozycji biernego obserwatora na pozycję podejmującego wyzwania aktywisty. Już taka zmiana postawy zapewni ci zasadnicze podwyższenie jakości życia i osiąganych rezultatów.

Ale to jeszcze nie wszystko. Istnieje wyższy stopień wtajemniczenia. Polega on na wyprzedzaniu pytań zadawanych przez świat i przygotowywaniu na nie optymalnych odpowiedzi.

A najwyższym stopniem wtajemniczenia jest zadawanie pytań światu, rzucanie mu własnych wyzwań i przez to kształtowanie otaczającej cię rzeczywistości.

Żeby jednak do tego dojść, zacznij od podstaw, czyli od odpowiedzialności rozumianej jako gotowość do udzielania własnej odpowiedzi na pytania, jakie zadaje ci świat. Wszystkie pytania, nawet te niewygodne.

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.