Rework – zatrudnianie pracowników

Nie zatrudniaj dla przyjemności, zatrudniaj, żeby ukoić ból. Zawsze zadaj sobie pytanie: „A gdybyśmy tak nikogo nie zatrudnili?”. Czy ta dodatkowa robota, która nas zalewa, jest naprawdę niezbędna? Czy nie możemy rozwiązać problemu kawałkiem oprogramowania albo zmieniając sposób postępowania? Co by się stało, gdybyśmy w ogóle tego nie robili?

Podobnie, jeśli stracisz pracownika, nie zatrudniaj od razu kogoś na jego miejsce. Sprawdź, jak długo wytrzymacie bez tej osoby i bez tego etatu. Często w ten sposób odkryjesz, że nie potrzebujesz aż tylu ludzi, jak ci się wydaje.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 1334)

W małym zespole potrzebujesz ludzi do roboty, a nie do delegowania. Każdy powinien dokładać swoją cegiełkę. Nikt nie może być ponad to.

Oznacza to, że powinieneś unikać „delegatorów”, czyli tych, którzy uwielbiają mówić innym, co należy robić. „Delegatorzy” stanowią balast małych zespołów. Zapychają rury, wynajdując innym robotę. Posuwają się nawet do wymyślania nowych zadań, niezależnie od tego, czy są one potrzebne, czy nie.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 1418)

Jeśli zastanawiasz się, którą kandydaturę wybrać do obsadzenia danego etatu, postaw na osobę, która umie najlepiej pisać. Nie ma znaczenia, czy chodzi o marketingowca, sprzedawcę, projektanta, programistę, czy kogokolwiek innego – w każdym przypadku jego umiejętności pisarskie zaprocentują.

Wynika to stąd, że bycie dobrym pisarzem jest czymś więcej niż tylko byciem dobrym pisarzem. Umiejętność jasnego formułowania myśli na piśmie świadczy o jasności myślenia. Wielcy pisarze wiedzą, jak się komunikować. Tworzą zrozumiałe rzeczy i potrafią spojrzeć na zagadnienie z perspektywy innego człowieka. Wiedzą też, co należy pominąć. A to są zalety, które chciałbyś widzieć u każdego kandydata.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 1436)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.