Bądź niezwykłą osobą!

Abstrakcyjne teorie makroekonomiczne są nieistotne dla ludzi, którzy codziennie podejmują miliony drobnych decyzji mikroekonomicznych w hiperkonkurencyjnym otoczeniu. I decyzje te nieodmiennie wskazują na wyższość tego, co jest szybkie i tanie, nad tym, co jest wolne i drogie.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 390)

Jeśli fabrykami są nasze umysły, jeśli tym, co ceni rynek, jest wnikliwość lub kreatywność, lub zaangażowanie, wówczas kapitał nie jest już tak ważnym czynnikiem jak dawniej. Obecnie pojawiła się trzecia warstwa w ekonomii – nazwijmy ich zawleczkami. To ludzie, którzy nie są robolami (czekającymi na polecenia i pracującymi przy maszynach będących własnością kogoś innego), nie są też książętami lub baronami przemysłu. Zawleczki uwalniają coś wewnętrznego, a nie zewnętrznego, dla wytworzenia pozycji siły i wartości.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 408)

Thornton May prawidłowo wskazuje, że doszliśmy do końca systemu wynagradzania za obecność (ABC – attendance-based compensation). Jest coraz mniej dobrych posad, gdzie możesz dostać pensję za przychodzenie do pracy. Natomiast najlepsze firmy zaczęły dobrze płacić tym, którzy wprowadzają pozytywne zmiany, i jednocześnie pozbywać się pozostałych.

Prawie każdego można nauczyć przychodzenia do pracy. Każdy może o świcie otwierać kawiarnię lub obserwować zegary w elektrowni.

Cóż to oznacza „wprowadzać pozytywne zmiany”?

Niektóre zawody zawsze będą słabo opłacane, nieobdarzane szacunkiem i charakteryzujące się wysoką fluktuacją. Są to posady, gdzie obecność jest najważniejsza. Inne zawody, naprawdę dobre zawody, będą zajmowane przez niezastąpionych – tych, którzy wprowadzają pozytywne zmiany, wykonując pracę, jakiej nie sposób oczekiwać od kogokolwiek innego.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 424)

Nie masz żadnego prawa do posady, którą zajmujesz, lub ścieżki kariery, na której się znalazłeś. Po latach wpajania ci, że powinieneś być zwykłym pracownikiem zwykłej organizacji, że społeczeństwo cię w tym wesprze, odkryjesz, że wszystkie zasady się zmieniły. Że jedyną drogą do sukcesu jest bycie niezwykłą osobą, o której się mówi.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 474)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.