Jak przepowiadać pogodę?

Windsurfing jest wspaniałym sportem, lecz ma jedną wadę. Musi wiać. A ponieważ nie mogę nieustannie czuwać nad Zalewem Zegrzyńskim, oczekując na wiatr, koniecznością stało się wypracowanie najlepszej metody przewidywania pogodowej przyszłości.

Prognozy prezentowane w telewizji są zbyt ogólnikowe i dostępne tylko wtedy, kiedy nadają je poszczególne stacje, a nie wtedy, kiedy ja ich najbardziej potrzebuję. Olgierd Jarosz, pierwszy dowódca czołgu „Rudy” („Czterej pancerni i pies”), potrafił przepowiadać pogodę z chmur, ale niestety zginął pod Wejherowem. Najstarsi górale praktycznie nie występują na mazowieckich równinach. Co zatem pozostaje? To proste: internet.

Oto moja procedura przewidywania pogody, która pozwala określić warunki atmosferyczne na najbliższe 6 godzin z praktycznie stuprocentową dokładnością. Większość windsurferów w Polsce korzysta z wymienionych poniżej witryn internetowych. Poszczególne obrazki są odsyłaczami do odpowiednich stron.

Podstawowym źródłem informacji jest dla mnie numeryczna prognoza pogody (model UM) sporządzana co 6 godzin przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego:

POGODA1

Dane te konfrontuję z mapami rozkładu wiatrów na terenie Polski publikowanymi przez witrynę Windfinder:

POGODA2

Oprócz map witryna Windfinder udostępnia prognozy numeryczne dla poszczególnych akwenów – w tym dla Zalewu Zegrzyńskiego:

POGODA3

Wszystkie te prognozy porównuję na bieżąco z rzeczywistością, czyli wykresami zmian warunków atmosferycznych, rejestrowanych przez położoną w podwarszawskim Ursusie stację meteorologiczną firmy LAB-EL:

POGODA4

A gdy po takiej analizie mam jeszcze wątpliwości, zawsze mogę zadzwonić do bazy windsurfingowej „Wind Hunters”, gdzie przechowuję w gotowości bojowej swój sprzęt, i dowiedzieć się, czy naprawdę wieje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.