5 kultur plemiennych

Autorzy książki „Tribal Leadership” („Przywództwo plemienne”) Dave Logan, John King i Halee Fisher-Wright wyróżnili pięć kultur plemiennych występujących w organizacjach:

  1. „Świat jest do niczego”. Członkowie plemion na tym poziomie rozwoju są wyalienowani i jednoczą się w aktach przemocy i wandalizmu.
  2. „Moje życie jest do niczego”. Członkowie plemion na tym poziomie odnoszą wrażenie, że wszyscy wokół nich mają więcej władzy i dysponują większymi możliwościami niż oni. Łączą się w grupy wspólnego przeżywania własnej niedoli.
  3. „Jestem wspaniały”. Członkowie plemion na tym poziomie tworzą dwuosobowe relacje z innymi członkami plemienia w celu wykazania swojej wyższości. Często maskują te zabiegi „dowcipnymi wypowiedziami”, które tylko pozornie są dowcipami. Pielęgnowany jest etos „samotnego wojownika” na bardzo, bardzo Dzikim Zachodzie, jakim jest dana organizacja i jej otoczenie.
  4. „Jesteśmy wspaniali”. Członkowie plemion na tym poziomie szczycą się przynależnością do danej grupy i starają się wygrać walkę konkurencyjną z innymi plemionami (na przykład innymi firmami lub działami w firmie).
  5. „Życie jest wspaniałe”. Członkowie plemion na tym poziomie nie potrzebują przeciwnika do działania. Budują wspólnoty wyznające te same wartości i zjednoczone dążeniem do tego samego celu.

Daje do myślenia, nieprawdaż?

Możesz bezpłatnie zapoznać się z treścią tej książki i jednocześnie podszkolić swoją znajomość mówionego języka angielskiego, pobierając bezpłatną wersję czytaną ze strony „Free Tribal Leadership Audio Book from Zappos.com”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.