Zarówno „Potęga umiaru” („The Power of Less”) Leo Babauty, jak i „Czterogodzinny tydzień pracy” („The 4-Hour Workweek”) Tima Ferrissa to propozycje dla ludzi, którzy mają odwagę samodzielnie kształtować swoje życie tak, aby wyeliminować codzienną bieżączkę na rzecz konsekwentnej i skutecznej realizacji własnych celów. Mam jednak nadzieję, iż po przeczytaniu tych książek wiele osób nabierze przekonania, że i w ich przypadku jest to możliwe. Do tego potrzebna jest wiara we własne siły i umiejętność wzięcia swoich spraw we własne ręce.
Istota filozofii życia zaprezentowanej w „Potędze umiaru” zamyka się w dwóch punktach:
- Zdefiniuj to, co niezbędne.
- Wyeliminuj całą resztę.
Od razu widać, że nie jest to propozycja dla tych, którzy nie widzą dla siebie innych możliwości niż wyścig szczurów w zatrutym środowisku korporacyjnym, w dziale zarządzanym przez – nie bójmy się tego słowa – autentycznego dupka. Oczywiście zdarzają się duże firmy, do których ten stereotyp nie pasuje, ale wiele osób spędzających jedną trzecią swojego życia w toksycznym otoczeniu nie podejrzewa, że może być inaczej.
Leo Babauta definiuje i omawia 6 zasad swojej filozofii umiaru:
- Określ granice. Określając granice, musimy wybrać to, co niezbędne. Naucz się zatem określać granice we wszystkim, co robisz.
- Wybierz to, co niezbędne. Wybierając to, co niezbędne, osiągamy wielkie rezultaty przy minimalnym wysiłku. Zawsze wybieraj to, co niezbędne, żeby maksymalnie wykorzystywać swój czas i energię.
- Uprość. Upraszczanie to eliminowanie tego, co zbędne.
- Skup się. Skupienie jest najważniejszym narzędziem na drodze do większej efektywności.
- Wyrabiaj nawyki. Nowe nawyki to podstawa trwałych postępów.
- Zaczynaj od małych kroków. Kształtuj nowe nawyki małymi krokami, żeby zagwarantować sobie powodzenie.
W drugiej części książki Leo Babauta zajmuje się praktycznym stosowaniem umiaru. Kolejne rozdziały to:
- Proste cele i projekty.
- Proste zadania.
- Proste zarządzanie czasem.
- Prosta poczta elektroniczna.
- Prosty internet.
- Prosta archiwizacja.
- Proste zobowiązania.
- Prosty porządek dnia.
- Oczyszczanie pola działania.
- Ograniczenie szybkości.
- Proste zdrowie i kondycja fizyczna.
- O motywacji.
Polecam tę książkę, choć dla przekonanych może się ona wydawać zbyt oczywista i powtarzająca się, ale przecież nie o to chodzi. Celem jest przekonanie nieprzekonanych. I danie im skutecznych narzędzi do realizacji własnych celów. Z umiarem!