Łapówka za odejście

Zappos znaczy prawie tyle samo w internetowej, detalicznej sprzedaży obuwia, ile Amazon w sprzedaży książek. Firma ta buduje swój sukces na nadzwyczajnym poziomie obsługi klienta uzyskiwanym przez zatrudnianie ludzi o właściwym podejściu do tego zagadnienia. Wyłowieniu kandydatów o takich cechach służy dość niezwykła procedura rekrutacyjna. Każdy przyszły pracownik odbywa 4-tygodniowe szkolenie pozwalające poznać obowiązującą w firmie kulturę pracy. Otrzymuje wówczas pełne wynagrodzenie. W drugim tygodniu szkolenia przedstawiana jest mu zadziwiająca propozycja:

„Jeśli w tej chwili zrezygnujesz z pracy w Zappos, wypłacimy ci wynagrodzenie za przepracowany okres plus 1000 dolarów dodatkowej premii.”

Wybieg ten służy zachęceniu do odejścia tych, którzy nie są w pełni przekonani do pracy i zasad proponowanych przez Zappos. Dodatkowe 1000 dolarów jest przeciwwagą dla siły przyzwyczajenia i znanego w psychologii mechanizmu „samoutwierdzania się w słuszności podjętej wcześniej decyzji”.

Ciekawe, nieprawdaż?

Na podstawie „Why Zappos Pays New Employees to Quit – And You Should Too.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.