Skazani na stereotypy

Kultura i doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego tworzą stereotypy, które są niestety nieodłącznym elementem życia. W całej książce mógłbym zamienić wyrażenie niezmienna reprezentacja na stereotyp bez obaw o zmianę znaczenia. Przewidywanie przez analogię jest procesem bardzo zbliżonym do oceniania na podstawie stereotypu. Negatywne stereotypy mają okropne skutki społeczne. Jeśli moja teoria inteligencji jest prawdziwa, to skłonność ludzi do posługiwania się stereotypami jest nieodwracalna, ponieważ kora posługuje się właśnie stereotypami. Tworzenie i korzystanie ze stereotypów to nieodłączna cecha mózgu.

Możemy wyeliminować szkody powodowane przez niektóre stereotypy, ucząc ludzi rozpoznawać fałszywe założenia, kierować się empatią i zdrowym sceptycyzmem. Musimy pobudzać rozwój umiejętności związanych z myśleniem krytycznym i starać się przekazywać dzieciom najlepsze znane nam wartości. Sceptycyzm, istota nauki, to jedyny znany mi sposób na oddzielenie prawdy od fikcji.

Jeff Hawkins, Sandra Blakeslee „Istota inteligencji” (211)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.