iWoz

Właśnie skończyłem lekturę książki współzałożyciela firmy Apple Steve’a Wozniaka i Giny Smith „iWoz. Computer Geek to Cult Icon: How I invented the personal computer, co-founded Apple, and had fun doing it”.
Odniosłem dziwne wrażenie, że w niezamierzony sposób jest to książka na temat „jak zarobić masę pieniędzy i przegrać życie – być pełnym żalu, niespełnienia i goryczy multimilionerem”. Już sam tytuł świadczy o chęci przekonania świata o tym, że bez Steve’a komputerowa rewolucja by się nie wydarzyła. A poniższy cytat jest próbą zbudowania sobie alibi, dlaczego to Steve Jobs dowodzi obecnie firmą, a miejsce Wozniaka jest w firmowym muzeum (148):

Wiesz, to dziwne, ale mniej więcej w czasie, gdy zacząłem pracę nad tym, co później stało się płytą główną Apple I, przyszła mi do głowy ta myśl o dwóch facetach, którzy umierają tego samego dnia. Jeden z nich jest człowiekiem sukcesu, spędza całe dni, prowadząc firmy, zarządzając nimi, dbając o ich dochodowość i rok w rok realizując plany sprzedaży. Drugi zaś próżnuje na okrągło, nie ma zbyt wiele pieniędzy, lubi opowiadać dowcipy oraz zajmować się gadżetami i wszystkim tym, co go w danej chwili zainteresuje – po prostu spędza życie, śmiejąc się.

Na mój rozum facet, który raczej się śmieje zamiast wszystkim sterować, będzie miał szczęśliwsze życie. To oczywiście tylko moje osobiste zdanie. Myślę, że szczęście jest najważniejszą rzeczą w życiu – to, jak często się śmiejesz. Facet, którego głowa w pewnym sensie dryfuje, jest naprawdę szczęśliwy. Takim kimś właśnie jestem, chcę i zawsze chciałem być.

Cóż, Steve, nie przekonałeś mnie. Ale w Twojej książce znalazłem też kilka ważnych myśli, które warte są zapamiętania:

  • Rodzice powinni zachęcać dzieci do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów, a gdy dziecko okaże zainteresowanie jakąś dziedziną sztuki lub nauki, znaleźć czas i autentycznie zaangażować się we wspólne zgłębianie tej dziedziny – tak, jak robił to ojciec Steve’a, który na przykład razem z nim ukończył kurs na licencję krótkofalarską. (31)
  • Cierpliwość jest niezwykle istotną cechą charakteru inżyniera. Należy drążyć problemy aż do ich rozwiązania. Także zdobywanie wiedzy i doświadczenia nie jest zadaniem na jedną noc przed egzaminem. To cegiełki w piramidzie – każda warstwa jest fundamentem dla następnej, więc należy ją zbudować solidnie. Nie da się przeskoczyć poszczególnych etapów, bo piramida wiedzy stanie się dziurawa i w każdej chwili będzie grozić zawaleniem. (42)
  • Przynajmniej raz w życiu warto zrobić coś, co przekracza nasze wyobrażenie. Namawiając Steve’a Wozniaka do założenia Apple Steve Jobs powiedział: „Nawet jeśli stracimy nasze pieniądze, będziemy mieli firmę. Choć raz w życiu będziemy mieli firmę.” (172)

I jeszcze jeden cytat dotyczący poglądów politycznych Steve’a Wozniaka (77):

W 2000 roku głosowałem na George’a W. Busha, ponieważ sądziłem, że miło byłoby mieć w Białym Domu przeciętnego Kowalskiego zamiast kogoś inteligentnego i dobrze wykształconego. […] OK, żartuję przecież. W rzeczywistości głosowałem na Ralpha Nadera. Ale ponieważ wszyscy eksperci stwierdzili, że głos oddany na Nadera był w efekcie głosem na Busha, to mówię wszystkim, że głosowałem na Busha – tylko po to, żeby widzieć, jak opadają im szczęki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.