Masz problem?

Jeśli masz problem, przeczytaj poniżej, jak sobie z nim poradzić:

 1. Przyznaj, że problem istnieje. Problemy rosną, kiedy chowasz głowę w piasek i się nimi nie zajmujesz. Czas spojrzeć prawdzie w oczy i dłużej się nie męczyć.
 2. Jakie mogą być najgorsze konsekwencje? Bardzo często strach ma wielkie oczy i banalny problem urasta w naszej głowie do monstrualnych rozmiarów. Chwila refleksji pozwoli ci przywrócić właściwe proporcje i zrozumieć, że nawet jeśli wszystko pójdzie źle, to i tak świat się nie zawali.
 3. Zdobądź wiarygodne informacje. Strach i niepewność biorą się z niewiedzy. Podstawowe wiadomości pozwolą ci poczuć grunt pod nogami.
 4. Bądź przygotowany. Najlepszą metodą radzenia sobie z problemami jest zapobieganie im. Dlatego przystępując do realizacji jakiegoś zamierzenia, postaraj się przeanalizować, co może pokrzyżować twoje plany i jak temu zaradzić.
 5. Poproś o pomoc. Z pewnością nie jesteś pierwszą osobą, która natrafiła na dany problem. Ludzie chętnie poradzą ci, co robić, i udzielą odpowiedniej pomocy. Nie jesteś sam i to nie żaden wstyd zwrócić się do bliźnich o wsparcie.
 6. Kto powiedział, że zawsze musisz mieć rację? Czasem do rozwiązania problemu konieczne jest zastosowanie metody prób i błędów. Jeśli jesteś spętany przeświadczeniem o własnej nieomylności, zamykasz sobie drogę do twórczego podejścia do sprawy.
 7. Wymyśl więcej niż jedno rozwiązanie. Nie zawsze to, co pierwsze przyjdzie ci do głowy, będzie najskuteczniejszą drogą do sukcesu. Rozejrzyj się i pomyśl, czy nie ma jakichś obiecujących alternatyw.
 8. Zredefiniuj porażkę. Traktuj porażkę jako nauczkę, a nie katastrofę. A nauczka, jak sama nazwa wskazuje, wzbogaca twoją wiedzę i w ten sposób przybliża cię do celu.
 9. Rozłóż problem na czynniki pierwsze. Złożony problem można zwykle podzielić na mniejsze, dające się ogarnąć, niezależne części, które z łatwością rozwiążesz.
 10. Skorzystaj z zasady 80/20. Po pierwsze poświęć 80% czasu na rozwiązywanie problemu, a tylko 20% na marudzenie, jęczenie i narzekanie. A po drugie skup się na rozwiązaniu tych 20% problemu, które zlikwidują 80% konsekwencji.
 11. Skorzystaj z Prawa Parkinsona. Mówi ono, że praca wypełnia cały czas, który przeznaczasz na jej wykonanie. Wyznacz zatem krótki czas na znalezienie rozwiązania problemu. Doświadczenie mówi, że przez tydzień nie będziesz miał więcej pomysłów niż przez godzinę i wcale nie będą one lepsze.
 12. Wyciągnij wnioski na przyszłość lub zidentyfikuj okazję. Wystąpienie problemu oraz znalezienie metody jego rozwiązania jest doświadczeniem, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem zaprocentuje w przyszłości, o ile wyciągniesz z tego zdarzenia konstruktywne wnioski. Często jest to także okazja do szerszego spojrzenia na stan spraw i zredefiniowania swojej postawy i sposobu postępowania.
 13. Wyrażaj się jasno. Bardzo dużo problemów powstaje w wyniku nieporozumień. Ktoś czegoś nie dopowiedział, ktoś coś przeinaczył albo czegoś nie dosłyszał i zamiast jednego problemu masz dwa dodatkowe.
 14. Stwarzaj mniej problemów. Sam jesteś źródłem wielu problemów, więc uważaj, co robisz, i powstrzymuj się od narzekań i marudzenia.
 15. Niech twym orężem staną się słowa. Wystarczy, że zamiast myśleć o problemie jako o „problemie”, zaczniesz nazywać go „wyzwaniem”, a od razu łatwiej ci będzie uwolnić się od negatywnych emocji i poczucia krzywdy. Zgadzam się, że jest to oszukiwanie samego siebie, ale działasz w dobrej wierze, a twój mózg da się na to nabrać.
 16. Nie zniechęcaj się. Często pierwsza próba nie przynosi rozwiązania problemu. Nie poddawaj się wówczas, wyciągnij wnioski i zaatakuj ze zdwojoną siłą. Być może sytuacja na tyle się zmieniła, że można problem okrążyć, zamiast walić głową w mur.

Na podstawie „16 Practical Tips for Solving Your Problems More Easily”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.