Czarny Pas GTD – ile to trwa?

Niektórzy adepci metody GTD (Getting Things Done) Davida Allena chcieliby się stać mistrzami bezstresowej produktywności już po kilku dniach testowania systemu. Ten początkowy okres rzeczywiście przynosi znaczące korzyści wynikające z wykorzystywania najprostszych technik składających się na GTD, takich jak Zasada 2 Minut, zapisywanie wszystkiego, utrzymywanie porządku na biurku czy korzystanie z list kontekstowych. Ale następne dni często nie owocują dalszymi, równie spektakularnymi postępami i wiele niecierpliwych osób zaczyna wątpić, czy kiedykolwiek osiągnie obiecywany stan Umysłu Jak Tafla Wody (Mind Like Water).

David Allen zauważył ostatnio, że jeżeli pisałby jeszcze raz swój podręcznik GTD, to umieściłby tam zastrzeżenie, że droga do mistrzostwa nie jest taka krótka, jak mogłoby się początkowo wydawać, i wygląda mniej więcej tak:

  • 2 godziny – tyle czasu potrzebujesz, żeby w ogólnych zarysach uchwycić ideę GTD (tyle zajmie ci przeczytanie pierwszego rozdziału podręcznika GTD).
  • 2 dni – tyle czasu potrzebujesz, żeby zainstalować GTD, czyli założyć archiwum, sporządzić kontekstowe listy Najbliższych Działań, listę Projektów, listę Może Kiedyś, uporządkować rzeczy na biurku itp.
  • 2 miesiące – tyle czasu potrzebujesz, żeby zasady postępowania składające się na metodę GTD stały się dla ciebie bezwiednie wykonywanymi nawykami.
  • 2 lata – tyle czasu upłynie zanim osiągniesz Czarny Pas GTD – czyli stan, w którym GTD jest twoją drugą naturą, masz do systemu pełne zaufanie, Przegląd Tygodniowy jest ci niezbędny tak, jak codzienne mycie zębów, a Twój umysł jest wolny od stresujących myśli i gotowy odpowiednio zareagować na niespodzianki, które niesie życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.