Jak zadawać dobre pytania?

Michael Hyatt przedstawia w swoim blogu atrybuty dobrych pytań, czyli takich, które pozwalają szefowi stać się prawdziwym przywódcą.

  1. Zadawaj pytania otwarte. Odpowiedzią na pytania zamknięte jest „tak” lub „nie”. Zadając pytanie otwarte, masz szansę dowiedzieć się więcej i sprowokować twórczą dyskusję.
  2. Zweryfikuj swoje założenia. Nasze rozumowanie jest zawsze oparte na pewnych założeniach. Zawsze staraj się weryfikować ich prawidłowość i aktualność.
  3. Poznaj obie strony medalu. Najłatwiej jest poprzestać na jednostronnym spojrzeniu na rozważaną sprawę, ale zwykle jest to jedynie połowa prawdy. Dołóż wszelkich starań, żeby poznać pozostałe fakty składające się na obiektywny obraz rzeczywistości.
  4. Zadawaj pytania uściślające. Nie wydawaj sądów przedwcześnie. Przed wyrobieniem sobie opinii i podjęciem związanych z tym decyzji postaraj się dotrzeć do sedna sprawy. Być może jest też jakieś drugie dno.
  5. Bądź odporny na ciszę. Większość ludzi czuje się nieswojo, gdy zapada „taka krępująca cisza”. Zamknij wówczas usta, otwórz oczy i słuchaj. Inni zapełnią tę ciszę i niejednokrotnie dowiesz się wtedy takich rzeczy, których w innej sytuacji nigdy byś od nich nie wyciągnął.
  6. Pomóż innym określić ich własne poglądy. Możesz oczywiście mówić podwładnym, jaki powinien być ich stosunek do różnych spraw, ale skuteczniejszą metodą osiągnięcia tego celu jest zadawanie pytań pozwalających im samodzielnie wypracować własne stanowisko. Jeśli coś poszło nie tak, zamiast wygłoszonej groźnym głosem tyrady na temat obowiązujących w firmie procedur postępowania, zadaj winowajcy pytanie „Jaką naukę na przyszłość powinniśmy wyciągnąć z tego wydarzenia?”
  7. Odróżniaj fakty od spekulacji. W komunikacji międzyludzkiej często zaciera się różnica pomiędzy tym, co wiemy na pewno, a tym, co tylko nam się wydaje, że wiemy. Staraj się nie dopuszczać do takich sytuacji i dociekaj, na czym twój rozmówca opiera swoje twierdzenia („Czy jesteś tego pewien”, „Skąd to wiesz?”, „Gdzie mogę znaleźć potwierdzające to dane źródłowe?” itp.).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.