Delfiny skaczące – właściwie byleco

Czy wiecie, jak tresowane są delfiny w oceanariach, żeby pięknie skakały ponad poprzeczką zawieszoną nad powierzchniową wody? Przecież powiedzieć im, co mają zrobić, nie potrafimy. Same też się niestety nie domyślą, za co mogą dostać nagrodę w postaci smacznej ryby.

W tym przypadku stosuje się metodę nagradzania za „właściwie byleco” i podnoszenia poprzeczki (dosłownie i w przenośni).

Na początku poprzeczkę kładzie się na dnie basenu i nagradza delfina za każdym razem, gdy nad nią przepłynie. To dla niego bułka z masłem, ale zaczyna dostrzegać związek między nowym przedmiotem w basenie a smakołykami. Następnie stopniowo podnosi się w wodzie poprzeczkę i konsekwentnie premiuje tylko przepłynięcia ponad przeszkodą. Po umieszczeniu drążka powyżej powierzchni wody delfin już doskonale wie, co ma zrobić i staje się wykwalifikowanym i zdyscyplinowanym pracownikiem.

Droga do sukcesu wiedzie przez konsekwentne nagradzanie – na początku za „właściwie byleco” – i stopniowe podnoszenie poprzeczki do pożądanego poziomu.

TesTeq – Krzysztof Wysocki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.