Całe złoto świata

Według Wikipedii od początku świata do 2001 roku wydobyto 145 tysięcy ton złota o wartości około 4,14 biliona dolarów (przy cenie 890 dolarów za uncję). 19% z tego urobku zostało zgromadzone jako oficjalne rezerwy w złocie przechowywane przez banki centralne wszystkich państw. Jak łatwo wyliczyć jest to 27 550 ton o wartości około 788 miliardów dolarów. Polska, dysponująca rezerwami w wysokości 102,9 tony o wartości prawie 3 miliardów dolarów, plasuje się na 32 miejscu w klasyfikacji krajów-posiadaczy zabezpieczenia w złocie.

Jeśli porównamy te kwoty z wielkością kryzysowych dotacji ratunkowych i stymulacyjnych uruchomionych lub zadeklarowanych do uruchomienia w Stanach Zjednoczonych, okaże się, że pierwotny, zatwierdzony przez Kongres plan Paulsona (700 miliardów dolarów) to bez mała równowartość rezerw wszystkich państw, a łączna kwota tych dotacji do dnia dzisiejszego przekroczyła już dwukrotnie wartość całego wykopanego dotychczas złota, wliczając w to wszystkie obrączki ślubne na świecie. I mówimy tu tylko o Stanach Zjednoczonych!

Serwis „Boing Boing” zamieścił dla porównania zestawienie największych do tej pory wydatków budżetowych USA (wartości skorygowane o inflację):

  • plan Marshalla: 115.3 miliarda dolarów;
  • zakup stanu Luizjana: 217 miliardów dolarów;
  • człowiek na Księżycu: 237 miliardów dolarów;
  • kryzys kas zapomogowo-pożyczkowych (lata 1980/1990): 256 miliardów dolarów;
  • wojna koreańska: 454 miliardy dolarów;
  • The New Deal (lata 1930-te): 500 miliardów dolarów;
  • inwazja na Irak: 597 miliardów dolarów;
  • wojna wietnamska: 698 miliardów dolarów;
  • dotychczasowe wydatki NASA: 851,2 miliarda dolarów.

To daje do myślenia. Wobec takich realiów należy chyba zainwestować wszystkie swoje oszczędności w papiernie i drukarnie banknotów, ponieważ wieloletnie zamówienia w tej branży wydają się być zagwarantowane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.