Obuj swoje stopy

Dawno, dawno temu wszyscy ludzie chodzili boso. Pewnego dnia królowa, przechadzając się po kamienistej plaży, rozcięła sobie stopę na ostrym kamieniu. Rozgniewana wezwała swych ministrów i rozkazała okryć całe królestwo dywanem ze skóry. Wówczas odezwał się najmądrzejszy z ministrów i zaproponował: „Zamiast okrywać cały świat, zabezpieczmy skórą podeszwy stóp wszystkich ludzi”. Królowej spodobał się ten pomysł i w ten sposób wynaleziono buty.

Zapewne jest to dla ciebie oczywiste, że okrywanie całego królestwa skórzanym dywanem tylko po to, żeby uchronić stopy przed zranieniem, ma niewiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. A co sądzisz o swojej strategii życiowej, którą chciałbyś objąć cały świat? Czy nie należałoby zająć się przede wszystkim nauką dbania o właściwy stan twojego punktu styczności ze światem? Według nauk Buddy, to „uważność” (mindfullness) może każdego z nas doprowadzić do tego punktu styczności.

Na podstawie „The Issue at Hand” Gila Fronsdala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.