16 powodów

A oto lista 16 możliwych powodów, dla których pracownik nie wykonuje należycie zleconego mu zadania:

 1. Nie wie, dlaczego ma to zrobić. Czy wyjaśniłeś mu to?
 2. Nie wie, jak ma to zrobić. Czy jego kwalifikacje są wystarczające? Jeśli nie, to jak umożliwić mu ich podwyższenie? A może należy wyznaczyć kogoś innego do wykonania tej pracy?
 3. Nie wie, czego się od niego oczekuje. Czy jasno określiłeś swoje wymagania? Czy przedstawiłeś je na tyle przejrzyście, żeby pracownik sam umiał na bieżąco oceniać, czy dobrze realizuje zadanie?
 4. Uważa, że metodą wskazaną przez przełożonego nie da się tego zrobić. Czy wyjaśniłeś, dlaczego twoja metoda jest najlepsza? Czy rzeczywiście jest najlepsza? Czy pozwoliłeś pracownikowi zgłosić swoje zastrzeżenia?
 5. Uważa, że zna lepszy sposób wykonania zadania. Zadaj sobie takie same pytania, jak w poprzednim punkcie.
 6. Uważa, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Czy wyjaśniłeś, jak to zadanie wpisuje się w całokształt przedsięwzięć realizowanych przez firmę? Czy wyraźnie podkreśliłeś jego znaczenie?
 7. Nie widzi pozytywów zajmowania się tą pracą. Czy dbasz o sprawiedliwe nagradzanie solidnego wykonywania obowiązków?
 8. Wydaje mu się, że robi to, co trzeba, chociaż w rzeczywistości tak nie jest. Czy nadzorujesz przebieg realizacji zadania, żeby móc wkroczyć w przypadku wystąpienia zagrożeń?
 9. Spodziewa się, że zostanie nagrodzony za niewykonanie zadania. Czy piętnujesz niesolidność i olewactwo?
 10. Spodziewa się, że zostanie ukarany za wykonanie zadania. Czy są jakieś powody, dla których pracownik może podejrzewać, że tak będzie?
 11. Oczekuje negatywnych konsekwencji zajmowania się tą pracą. Czy – jeśli dobrze wykona tę robotę – zawalisz go pięćdziesięcioma podobnymi zadaniami do wykonania „na wczoraj”?
 12. Wie, że uniknie kary za zlekceważenie polecenia. Czy twoja postawa lub zachowania mogą wskazywać na to, że podświadomie sprzyjasz sabotażystom w firmie?
 13. Napotyka na obiektywne przeszkody, z którymi nie jest w stanie sam sobie poradzić. Czy zapewniłeś mu odpowiednie środki i uprawnienia do pokonywania trudności? Może jest jeszcze coś więcej do zrobienia w tym zakresie?
 14. Ze względu na osobiste ograniczenia nie może wykonać zadania. Zawsze bierz to pod uwagę.
 15. Ma problemy osobiste. Spróbuj z nim o tym porozmawiać.
 16. Zadanie jest niewykonalne. Zastanów się raz jeszcze, czy na pewno da się to zrobić? Czy nie pojawiły się przeszkody uniemożliwiające realizację zadania?

Na podstawie blogu „Open Loops”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.