Priorytety

Załóżmy, że masz wiadro i tyle dużych kamieni, że więcej już by się w tym wiadrze nie zmieściło. Masz też sporo małych kamyków i całą stertę piasku. W jakiej kolejności powinieneś przystąpić do wypełniania wiadra zawartością, żeby zrobić to najefektywniej?

Najpierw włóż duże kamienie – czy wiadro jest już pełne?

Między duże kamienie powkładaj małe kamyki – czy wiadro jest już pełne?

Powoli wsypuj piasek jednocześnie potrząsając wiadrem. Całkiem sporo się zmieściło, nieprawdaż? Mimo, że nie było już miejsca na żadne kamienie – ani małe, ani tym bardziej duże!

Wniosek z tego płynie następujący: wkładaj do wiadra kamienie poczynając od największych, a na piasku kończąc. Jeśli odwrócisz kolejność, duże kamienie w ogóle się nie zmieszczą.

Odnosząc to do planowania przedsięwzięć, możemy powiedzieć, że po pierwsze powinieneś zaplanować, kiedy zajmiesz się sprawami najważniejszymi i najbardziej czasochłonnymi. W przeciwnym przypadku piasek wypełni twoje dni i drobiazgi nie pozwolą ci zrobić tego, co jest naprawdę istotne.

Na podstawie „Getting Priorities right story… and its extension” Rajesha Setty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.