Wiesz, o co mi chodzi?

Paradoksalnie w czasach, gdy ludzie mogą komunikować się między sobą za pomocą różnych środków łączności, coraz częściej dochodzi do nieporozumień. Nie potrafimy przekazać nie tylko naszych refleksji i intencji, ale nawet znaczenia wypowiadanych słów.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nadużywanie stwierdzeń typu „Wiesz, o czym mówię?” lub „Wiesz, o co mi chodzi?”. Świadczą one o wynikającej z lenistwa nadziei, że słuchacz sam się wszystkiego powinien domyślić. I to właśnie jest groźne.

Mówiąc „Wiesz, o co mi chodzi?” wyprowadzasz rozmówcę na bagnistą łąkę ryzykownych domysłów. Zwykle odpowiedzią jest potakujące skinienie głową albo akceptująca cisza. Inna reakcja wydaje się często niestosowna. A najprawdopodobniej w części lub nawet w całości nie rozumiecie się. Wasze życiowe doświadczenia i widzenie świata zapewne znacząco się różnią, zatem niewykluczone, że odmiennie oceniacie omawianą sytuację.

Jeśli więc chcesz być dobrze zrozumiany, przekazując komuś informację, staraj się wyrazić ją krótkimi zdaniami, używając dobrze zdefiniowanych pojęć oraz unikając ukrytych lub domyślnych znaczeń i kontekstów. I zamiast retorycznie pytać „Wiesz, o co mi chodzi?”, od razu wytłumacz, o co ci chodzi.

Jako słuchacz nie wahaj się powiedzieć „Nie jestem pewien, czy dokładnie rozumiem, co masz na myśli.”, jeśli w twojej głowie istnieje, choćby niewielka obawa, że być może nie do końca zrozumiałeś swojego rozmówcę. Stosuj też, co pewien czas znaną metodę aktywnego słuchania polegającą na podsumowywaniu własnymi słowami usłyszanych informacji – na przykład „Z tego, co powiedziałeś, rozumiem, że…”

Oczywiście nie stosuj tych rad wtedy, gdy ktoś opowiada dowcip. Nawet, jeśli nic nie zrozumiałeś, uśmiej się po pachy. Byle tylko w odpowiednim miejscu. :-)

TesTeq – Krzysztof Wysocki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.