Szkiełko i oko

KALKUL„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko.” – napisał kiedyś nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. Andrzej Koniuk, autor samodzielnie wydanej książki „Manager. Poradnik działań skutecznych i angażujących”, jest przeciwny opieraniu się w zarządzaniu na romantyczności. Uważa, że w pracy dyrektora i kierownika ważne są konkrety, które można zmierzyć, zważyć i pomnożyć. Stara prawda mówi bowiem, że nie da się poprawić tego, czego nie da się zmierzyć.

W książce tej znajdziemy więc wzór matematyczny na efektywność pracownika lub zespołu oraz wskazówki, jak zmierzyć i podstawić do niego trzy wskaźniki dotyczące:

 • motywacji pracownika lub zespołu (CHCĘ);
 • kompetencji pracownika lub zespołu (POTRAFIĘ);
 • umiejętności komunikacyjnych pracownika lub zespołu.

Iloczyn tych wskaźników stanowi ogólną ocenę skuteczności, a ich porównanie pokazuje obszary, których poprawa przyniesie największe korzyści pracownikowi, zespołowi i organizacji.

Autor zawarł w książce mnóstwo przypisów pomagających dotrzeć do cennych materiałów źródłowych.

Moim zdaniem ani podejście czysto intuicyjne, ani czysto analityczne nie przyniesie sukcesu w biznesie. Nie sądzę, żeby Bill Gates, Steve Jobs i Elon Musk stosowali ankiety pracownicze i wzory matematyczne, oceniając efektywność swoich współpracowników. Jednak na niższych szczeblach zarządzania pewna systematyczna metoda oceny może być bardzo pomocna w procesie doskonalenia zespołów pracowniczych. Myślę, że niejeden polski, „intuicyjny” menedżer wiele by skorzystał, przynajmniej zapoznając się z koncepcjami, które zostały przetestowane przez naukowców i przedsiębiorców w innych krajach.

Na koniec, zgodnie z tradycją Biznesu Bez Stresu, kilka dających do myślenia cytatów z książki „Manager. Poradnik działań skutecznych i angażujących” Andrzeja Koniuka:

Ważne jest, by pamiętać, że głównym zadaniem zarządzania jest upraszczanie spraw, a nie ich komplikowanie, mimo niesprzyjającego otoczenia.

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 10]

„Oczekuj postępu, nie ideału” – William E. Deming

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 12]

W czasach, kiedy gospodarka i firmy szybko się rozwijają, ludzie szybciej awansują, niż zdobywają doświadczenie.

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 15]

„Kompetencje to udowodniona zdolność do osiągania rezultatów.” – Ken Blanchard

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 43]

Nie można być skutecznym w dziedzinie, o której nie ma się pojęcia.

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 44]

Badania na temat komunikacji managerskiej w USA wskazują, że 90% liderów zespołów wysoko ocenia własne umiejętności komunikacji, z czym zgadza się jedynie 30% ich pracowników.

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 55]

W obecnych czasach ceni się błyskotliwość, a co za tym idzie – ironię, a nawet wesołkowatość. Należy pamiętać, że percepcja humoru jest indywidualną wartością i część podopiecznych może po prostu nie rozumieć ironii. Nic tak nie szkodzi komunikacji jak rozbieżność poczucia humoru. Nadmierne dowcipkowanie może budzić niezrozumienie. Lepiej zachować ironię i przejawy nadmiernego humoru na życie prywatne.

[Andrzej Koniuk, „Manager”, s. 64]

Komentując ten ostatni cytat, chciałbym dodać, że ironia szkodzi, ale sarkazm zabija. Unikaj go jak ognia, jeśli chcesz do czegoś dojść, kierując innymi ludźmi.

9 myśli w temacie “Szkiełko i oko

 1. Hm…
  > Stara prawda mówi bowiem, że nie da się poprawić tego, czego nie da się zmierzyć.
  Czyli jeżeli mój entuzjazm dla tego wpisu jest niemierzalny, to nie można go już poprawić?

  > Badania na temat komunikacji managerskiej w USA wskazują, że 90% liderów zespołów wysoko ocenia własne umiejętności komunikacji, z czym zgadza się jedynie 30% ich pracowników.
  Hm… Jakoś Sołżenicyn, pisząc o zdolnościach kierowników Gułagów, miał podobne zdanie.

  > W czasach, kiedy gospodarka i firmy szybko się rozwijają, ludzie szybciej awansują, niż zdobywają doświadczenie.
  Wydaje mi się, że obecnie jednak rozwój jest wolniejszy niż bywał, tak samo demografia przemawia za tym, że linie doświadczenia i awansu raczej się zbiegają niż rozbiegają.
  W każdym razie, przypominam zasadę Parkinsona – każdy awansuje tak wysoko, aż osiąga stanowisko, na którym jest niekompetentny.

  Polubienie

 2. @ ironia i sarkazm – szkodzą, zabijają na jednych gruntach znacznie bardziej, niż na innych (społeczeństwo brytyjskie i Naród Angielski :-/ powinny były przestać istnieć już ze 300 lat temu… )
  …zaś poczucie dystansu do siebie i docenienie urody rozmaitych czuć humoru (ergo – różnych, niekiedy ekscentrycznych, odbiorów Rzeczywistości) ma się w pewnym innym narodzie tak źle, że gorzej już chyba nie może… co piszę z całą świadomomością, iż środowisko pracy raczej nie jest pierwszym terytorium do eksperymentów z mową nie wprost (albo i szpilami – bardzo wprost)…

  Polubienie

 3. @pak4: Jeżeli nie potrafimy zmierzyć poziomu entuzjazmu dziś i po dwóch tygodniach, to nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zaszła jakakolwiek zmiana. Nie wiemy więc, czy wzrósł, czy zmalał.

  Polubienie

 4. @a cappella: Ideały wolności i równości tak się rozpleniły, że teraz trudno jest komuś „kazać” coś zrobić. Trzeba go „zmotywować”, a sarkazm do motywacji się nie nadaje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.