GTP

GTP„Dziękuję Ci za przeczytanie tej książki i sumienne wykonywanie zaproponowanych ćwiczeń.” – w ten oryginalny sposób (od zakończenia) Michał Bartyzel rozpoczyna swoją książkę „Getting Things Programmed”. Zazdroszczę mu tego pomysłu. Tym bardziej, że uzasadnia ten sprytny zabieg, powołując się na jeden z największych autorytetów w branży:

Zaczynaj z wizją końca (Covey, 2005) – to główny powód, dla którego na początku tej książki umieściłem jej zakończenie.

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 14)

Tytuł „Getting Things Programmed” jednoznacznie kojarzy się z „Getting Things Done” (GTD) Davida Allena. I słusznie, choć absolutnie nie jest to żaden plagiat, tylko oryginalny polski podręcznik efektywności dla programistów. A czymże jest według Autora efektywność?

Otóż:

  • Produktywność to liczba wytworzonych produktów i nie o tym jest ta książka.
  • Skuteczność to umiejętność osiągania założonych rezultatów. O tym też nie jest ta książka.
  • Efektywność jest funkcją skuteczności w dziedzinie zasobów czyli sztuką osiągania celów przy rozsądnych nakładach (w postaci czasu, wysiłku, kosztów i użytych narzędzi). Tematem „Getting Things Programmed” jest istota efektywności programisty.

Ciekawe i lekkie ujęcie tematu sprawia, że podręcznik ten może być strawny nawet dla tych, którzy omijają szerokim łukiem teksty napisane prozą, a nie w ich ulubionym języku programowania. Oto kilka cytatów, na podstawie których wysnułem tę śmiałą tezę:

Ta prosta prawda, że rozpoczęcie robienia nowej rzeczy, np. stosowania nowej techniki organizacji pracy, związana jest z rezygnacją z tego, co robiliśmy do tej pory, jakoś umyka naszej percepcji. Jestem przekonany, że umiejętność rezygnowania jest daleko ważniejsza i trudniejsza do opanowania niż umiejętność osiągania celów.

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 23)

Ktoś powiedział, że jeśli proces działa efektywnie, to zastosowanie narzędzi zwielokrotni jego efektywność. Lecz jeśli proces działa nieefektywnie, to narzędzia zwielokrotnią jego nieefektywność.

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 50)

Zajmij się zadaniami ważnymi, zanim staną się pilne.

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 137)

Wyraźne oddzielenie pracy od odpoczynku to element higieny w pracy programisty.

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 144)

Natrafiłem kiedyś na powiedzenie: „W pracy do południa walczysz z głodem, po południu ze snem.”

(Michał Bartyzel, „Getting Things Programmed”, 144)

2 myśli w temacie “GTP

  1. „W pracy do południa walczysz z głodem, po południu ze snem.”
    Ale jak to wytłumacyć? Chyba ino tak, ze w firmowym bufecie w porze lunchu podajom kanapki z dodatkiem środków nasennyk :)

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.